Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Avatar
    Prima vizita 24 septembrie 2012
    Comentarii: 2
    Discutii: 1
    Imi place la nebunie borsul de peste .Mai exista printre membri si alte persoane care iubesc acest preparat?

    • Vote Down0Vote Up
  • 7 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Ooo, da. Un bors de peste bine acrit, cu orez si mult zarzavat si bineinteles ca cel mai bun gust il da capul pestelui. Ce idee grozava mi-ai dat. De mult n-am mai facut. Cel mai tarziu in week-end ma duc la piata sa caut niste crap proaspat. Si, cu ocazia asta, fac si o plachie de peste.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Deci chiar va rog sa imi explicati de ce va place borsul de peste pentru ca eu pur si simplu nu inteleg. Nu imi place cum miroase, nu imi place gustul si cu atat mai putin pestele plutitor si asa zisul bors. Acum poate nu am gustat eu un bors de peste facut ca la carte de cineva cu adevarat priceput..

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Si eu am dat tarziu de gustul borsului de peste, dar merita incercat facut de cineva care chiar se pricepe. Cui ii plac mancarurile pe baza de peste (si nu doar pestele prajit in tigaie tavalit prin faina sau malai cu mamaliga si usturoi) ii va place cu siguranta aceasta specialitate. Ce-i drept, eu am mancat prima oara in delta, unde intai se fierbeau pesti mici (carasi) care dupa aia erau aruncati la pisici. Apoi in oala ajungeau bucati de peste serios, la care sa nu te saturi scuipand oasele. O minunatie! Desi imi iese si mie destul de bine, niciodata nu am mai mancat o ciorba de peste atat de gustoasa.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Nu am mancat niciodata :-D , recunosc, dar as incerca, parca... sunt in pana de idei oricum, incerc sa gatesc noutati culinare (pentru papilele mele, cel putin :"> ) si un bors de peste suna chiar tentant. Ce fel de peste ar trebui sa cumpar ? Banuiesc ca indicat ar fi un peste de apa dulce :D. Si... se poate atenua cu ceva mirosul, pentru cei ce nu agreaza parfumul puternic de peste? :/

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Am cautat special pentru ca tineam minte ca in "Gastronomice", Pastorel pomenea ceva despre un mod de a scapa de mirosul greu de mâl al pestilor de apa statuta. Nu stiu cat de aplicabil este, dar sfatul lui este sa torni "pe gatul pestelui un pahar de otet bun, imediat ce a fost prins". Deci, daca te intorci de la pescarie cu pestele viu, poti sa incerci :D. De la Pastorel citire : "Asta ii provoaca un soi de transpiratie grasa care se inlatura cu cutitul in acelasi timp cu scoaterea solzilor".

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    O, cum sa nu-ti placa borsul de peste? Eu sunt innebunita dupa el. Cel mai mult imi place sa-l fac cu putin orez, dar mai multe capuri. Mi se pare ca orice alta parte din peste nu da un gust la fel de bun precum o face capul. Pun putin orez pentru ca nu-mi place, in general, borsul gros. Tata, in schimb, vrea ca lingura sa-i stea dreapta in mancare :D. No comment! Insa intotdeauna m-am ferit de pestele proaspat. Pare ciudat, dar imi provoaca greata. Prefer macroul congelat. E adevarat ca e putin riscant, dar niciodata nu am avut vreo surpriza neplacuta.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Ador bosrul de peste, cel putin face mama un super bors, dar din peste proaspat si cu cat e mai mare pestele... iese "zeama si mai buna", cu verdeata, cartofi si normal dres cu smantana, yumy, yumy. Recunosc imi place sa-l mananc, dar nu fac pt ca niciodata nu mananc carnea de peste din bors , doar zeama si vedeata si cartofii :-D

    • Vote Down0Vote Up


Taguri

Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)