Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    E simplu, e rapid si e mega-delicios : capsunlimonada sau limonada cu capsuni. Asta e ultima mea incercare culinara cu care ma delectez dimineata, sau oricand in timpul zilei. E nevoie doar de putin zahar, miere sau indulcitor, 2-3 lamai, 200-300 gr capsuni proaspete si apa plata.
    Nu cred ca as putea sa va povestesc despre limonada, stiti cu totii cum se prepara si mai ales care sunt cantitatile. Eu m-am folosit de blender pentru a ferfeniti lamaia curatata si rupta bucati si capsunile. E mai mult un shake de fructe decat limonada din cauza pulpei de fruct. Insa e super delicios ! Se adauga zahar si apa dupa gust, gheata si optional cateva frunze de menta. Trebuie sa incercati acum cat e sezonul deschis pentru consumul de capsuni.
    Pentru cei care consuma fructe la micul dejun, aceasta bautura e alegerea "ergonomica", poti bea paharul cu vitamine si fibre in timp ce te machiezi sau te imbraci.
    Astept impresiile voastre !
    PS : incercati limonada cu ananas si suc de ananas ! Nu pot sa inventez un nume din ananas si limonada, s-ar putea sa va dezguste :)))

    • Vote Down0Vote Up
  • 4 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Imi plac la nebunie shake-urile cu capsuni, am incercat si aceasta reteta, insa va recomand si un shake dulce-acrisor de capsuni cu banane si kiwi.
    Ingrediente:
    250 gr capsuni
    2 kiwi
    1 banana
    2 linguri de zahar
    1/2 pahar de lapte
    Se lasa fructele la frigider pentru cateva ore. Se spala capsunile si se scurge bine apa. Le putem pune pe un servetel de hartie sa absoarba surplusul de apa. Se curata de coaja cele doua kiwi. Se taie banana felii. Intr-un pahar pt blender se adauga capsunile taiate, kiwi taiat felii si banana, zaharul si laptele. Se amesteca bine cu blender-ul pana devine o crema spumoasa. Se strecoara cu ajutorul unei site cu ochiuri foarte mici si se serveste. Daca fructele nu sunt destul de reci, putem adauga gheata pisata. Pofta buna !

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12

    Mihaela_C a spus:

    Imi plac la nebunie shake-urile cu capsuni, am incercat si aceasta reteta, insa va recomand si un shake dulce-acrisor de capsuni cu banane si kiwi.
    Ingrediente:
    250 gr capsuni
    2 kiwi
    1 banana
    2 linguri de zahar
    1/2 pahar de lapte
    Se lasa fructele la frigider pentru cateva ore. Se spala capsunile si se scurge bine apa. Le putem pune pe un servetel de hartie sa absoarba surplusul de apa. Se curata de coaja cele doua kiwi. Se taie banana felii. Intr-un pahar pt blender se adauga capsunile taiate, kiwi taiat felii si banana, zaharul si laptele. Se amesteca bine cu blender-ul pana devine o crema spumoasa. Se strecoara cu ajutorul unei site cu ochiuri foarte mici si se serveste. Daca fructele nu sunt destul de reci, putem adauga gheata pisata. Pofta buna !



    Sunt o mare fana a shake-urilor asa ca vazand reteta ta, am incercat-o doar ca am avut ca ingredient de baza : Zmeurici....
    Dupa o vizita la tara am obsevat cu uimire ca s-a copt zmeura si cum nu ma pot abtine de la fructe si preparate cu fructe; am cules tot ce era copt (trebuie culese cu grija si tinute in caserole nu pungute ca se strivesc foarte repede), am pus la frigider si de acum fac tot felul de preparate cu ele pana le trece sezonul.
    Incearca si tu a iesit super bun :) Yumy yumy


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32

    Albinuta a spus:
    Mihaela_C a spus:

    Imi plac la nebunie shake-urile cu capsuni, am incercat si aceasta reteta, insa va recomand si un shake dulce-acrisor de capsuni cu banane si kiwi.
    Ingrediente:
    250 gr capsuni
    2 kiwi
    1 banana
    2 linguri de zahar
    1/2 pahar de lapte
    Se lasa fructele la frigider pentru cateva ore. Se spala capsunile si se scurge bine apa. Le putem pune pe un servetel de hartie sa absoarba surplusul de apa. Se curata de coaja cele doua kiwi. Se taie banana felii. Intr-un pahar pt blender se adauga capsunile taiate, kiwi taiat felii si banana, zaharul si laptele. Se amesteca bine cu blender-ul pana devine o crema spumoasa. Se strecoara cu ajutorul unei site cu ochiuri foarte mici si se serveste. Daca fructele nu sunt destul de reci, putem adauga gheata pisata. Pofta buna !



    Sunt o mare fana a shake-urilor asa ca vazand reteta ta, am incercat-o doar ca am avut ca ingredient de baza : Zmeurici....
    Dupa o vizita la tara am obsevat cu uimire ca s-a copt zmeura si cum nu ma pot abtine de la fructe si preparate cu fructe; am cules tot ce era copt (trebuie culese cu grija si tinute in caserole nu pungute ca se strivesc foarte repede), am pus la frigider si de acum fac tot felul de preparate cu ele pana le trece sezonul.
    Incearca si tu a iesit super bun :) Yumy yumy



    Ooo, bineinteles, zmeura ! E preferata mea imediat dupa capsuni. Dar o gasesc destul de greu, parintii mei au cateva tufe serioase producatoare de zmeura, dar cum ajung foarte rar la ei... Am vazut-o in schimb la tarabe in piata si am sa cumpar de acolo. Stiu eu pe cineva ;) care ma aprovizioneaza numai cu fructe si legume din gradina proprie.
    Curand am sa testez si cu caise sau piersici, dar sa nu mai zic de pepene rosu si galben ca mai e pana se coc de-a binelea ! :)))


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Hop si eu cu o reteta de suc de pepene rosu. Este mult prea cald vara asta. Dacă tot a aparut pepenele rosu mă gandesc ca ar fi bine sa va recomand si o reteta de suc racoritor.
    Ingrediente:
    5 linguri de miere
    5 cuburi de gheata
    1 kg de miez de pepene
    Se zapacesc in blender toate ingredientele. Se serveste in pahare inalte.
    Daca doriti puteti adauga putin lichior de fructe la alegere.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)