Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 11 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Mi-i dor de niste sarmale cu crupe, asa cum numai bunica le facea. Am incercat intotdeauna sa tin minte reteta, da` degeaba :( D-aia am cautat pe net si am gasit reteta asta:
    Ingrediente: o ceasca crupe de porumb, 2-3 cepe, untura pentru prajit, 2-3 linguri jumari, sare, piper, varza dulce sau acra, sorici afumat, bors, bulion, boia de ardei.
    Mod de preparare:
    Sarmalele se pot face cu varza acra sau varza dulce. Aceasta se opareste mai inainte cu bors. Pentru 6 persoane, ajunge o ceasca de crupe. Acestea cresc mult la fiert. Se taie marunt ceapa si se pune sa se rumeneasca cu o lingura buna de untura. Se adauga 2-3 linguri de jumari ramase de la topitul unturei sau o bucata de slanina afumata taiata marunt. Se pun crupele, dupa ce au fost bine spalate si se sting cu o ceasca de apa. Se amesteca mereu, ca sa nu se lipeasca. Cand au inceput sa se umfle, se dau deoparte, sa se racocoreasca putin. Se pune sare si piper. Se pregateste varza ca pentru sarmalele obisnuite. Sarmalele de crupe se fac mari cam cat oul de gaina. Varza care a ramas se taie ca fideaua, se aseaza pe fundul cratitei, se pun sarmalele, iar printre randuri cateva sorice afumate si fierte. Se toarna apa, sau bors, cand sarmalele sunt facute cu varza dulce. Se poate adauga si putin bulion sau boia de ardei. Se lasa sa fiarba la cuptor, inabusit, vreo doua ore. Sunt mai gustoase incalzite.

    Eh, bunica, in toiul verii nu avea de unde sa puna binecunoscutul soric :))

    Tot ea imi facea un fel de chec din bostan, nu zucchini, si cu malai. Niciodata nu cocea la cuptorul de afara. Pregatea totul in rola, un mini cuptor incorporat in soba. Ce bune mai erau!


    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)