Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Ingrediente: un pui de 1 kg; 1 lingura pasta harissa ; 2 linguri ulei de masline ; 1 lingurita de seminte de chimen pisate; 1 lingurita seminte de coriandru pisate; 250 g iaurt; suc de lamaie ; patrunjel tocat ; 2 linguri pasta tahina
    Mod de preparare: cu ajutorul unui foarfece taiem pe lung ambele laturi ale pieptului de pui. Pentru al intoarce mai usor recomand sa infingi 2 bete de frigarului pe diagonala. Se freaca apoi carnea de pui cu harissa, ulei de masline ; chimen ; 1 lingurita seminte de coriandru. Frigem puiul cu pieptul in jos, pe un gratar acoperit, timp de o ora, intorcand la fiecare 10 min. Amesteca tahina, iaurtul, zeama de lamaie si o lingurita de ulei de masline, mesteca bine pentru a obtine un sos delicios pentru al servi alaturi de pui. Cand este puiul gata se presoara deasupra acestuia patrunjelul tocat marunt.

    Sunt absolut inebunita dupa mancarurile condimentate, stiu ca nu este pentru toate gusturile dar trebuie incercat macar odata.


    • Vote Down0Vote Up
  • 1 Comentariu sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Oooo numai bine chiar cautam o reteta cu pui condimentat; peste cateva zile e ziua mea si s-au autoinvitat o multime de prieteni la mine si chiar nu stiam ce sa pregatesc; Incerc reteta iar daca imi iese bine promit sa fac poze si sa le pun pe forum sa vedeti cum a iesit.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)