Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Impartasesc si cu voi o varianta a sosului cu rantas clasic. Pentru cei carora le displace sa amestece faina cu untul sau uleiul, va prezint o alternativa fara faina a sosului alb, cu marar, usturoi, simplu sau cu ce alte condimente doriti. Nu este inventia mea, nu, nu, nu, am vazut si eu asta la cineva care chiar o prepara, dar... sa trecem la subiect :
    - 400 ml lapte
    - 3-4 linguri smantana grasa
    - sare, piper
    - pentru gust, adaugati 3-4 catei de usturoi tocati foarte marunt sau dati prin razatoare, sau... de ce nu, marrraaarrr !
    Se procedeaza asa : se pun 300 ml de lapte la fiert. Restul de lapte ramas se amesteca usor cu smantana. Cand laptele se apropie de termperatura de fierbere, se toarna crema din smantana si lapte si se continua mestecatul, la foc mic. Mare grija sa nu se afume, sa nu se branzeasca sau mai stiu eu ce se poate intampla cu amestecul din oala.
    Dupa ce se ingroasa vizibil, se ia de pe foc si se adauga condimentele si usturoiul sau mararul. Dar neaparat la final.
    Eu ma gandesc sa combin sosul asta cu o friptura de porc sau cu ciuperci... la un moment dat.

    • Vote Down0Vote Up
  • 2 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Chiar ma bucur ca exista o varianta fara faina a acestui sos. Imi plac foarte mult mancarurile cu sos alb, numai ca intotdeauna am intampinat probleme cand am incercat sa-l prepar si... se presupune ca totusi nu este un sos atat de greu de realizat. Nu stiu cum reusesc, dar, fie iese cu cocoloase, fie se branzeste :-( $-) si atunci incep sa traiesc cu sentimentul ca am ratat "the basics" in bucatarie. In plus, incerc sa evit pe cat posibil faina in sosuri, insa mai toate "se leaga" astfel. In momentul acesta as opta pentru niste pui cu ciuperci in sos alb, voi incerca reteta ta, pentru ca smantana simpla, daca nu o adaugi la momentul potrivit si nu amesteci incontinuu, mai mult ca sigur se va branzi... Mmm'iam, abia astept :p

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Pai da, si eu incerc sa evit sosurile care le incheaga cu faina. Ca tot veni vorba de sos alb cu pui si ciuperci, azi ma incumet sa intru in sauna in bucatarie pentru niste ardei copti pe care sa ii curat si sa ii sfasii in fasii :))) si sa ii inec in sos de smantana. Ador mancarea asta, si daca e si putin picanta, e reusita ! Am sa ma afum putin, dar merita. Si asa nu mananc des ardei copti...

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)