Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Sunt o fana a usturoiului. Pregatesc sosuri pe baza de usturoi cat de des imi permit felul de mancare servit. Am sa va impartasesc modul meu de a prepara sosul de usturoi:

    Ingrediente:
    - 1 capatana usturoi;
    - o cutie de iaurt grecesc;
    - sare si piper;
    - ulei floarea soarelui
    - o rosie;

    Mod de preparare: Se curata usturoiul si cu ajutorul zdrobitorului acesta se sfarma. Se pune intr-o bol si cu o lingura de lemn se freaca bine usturoiul sfarmat intr-o singura directie, in timp ce se adauga o lingurita de sare. In timp ce misti lingura incet intr-o singura directie adaugi treptat ulei pana totul ia forma unei paste bine omogenizata. Atentie! nu pune foarte mult ulei dintr-o data, doar in cantitatii mici se adauga pentru ca altfel sosul se taie. Dupa ce s-a obtinut pasta se adauga iaurtul grecesc pentru a mai taia din iuteala usturoiul.
    Rosia, se taie in doua se curata de pielea exterioara si de semintele din interior si apoi se toaca marunt, marunt si se pune peste sosul obtinut. Se amesteca totul la un loc, peste care adaugi un varf de cutit de piper. Ornamental poti pune cate frunzulite de patrunjel.


    • Vote Down1Vote Up
  • 4 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Si mie imi place usturoiul si chiar ma mir ca stomacul nu zice nimic :)). Cand mi-i pofta de niste cartofi prajiti sau de friptura cu ceva alaturi, optez pentru un sos rapid. Calesc un gogosar taiat felii in ulei, apoi pun in tigaie usturoiul taiat marunt, marunt. Mestec putin, dupa cateva secunde potrivesc de sare si adaug bulionul si las pe foc vreo 3-4 minute. La sfarsit se poate pune si niste busuioc, dupa preferinte.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Eu va recomand un sos alb cu usturoi ce se serveste de obicei la carne de vita sau de pasare. Pentru acesta avem nevoie de zeama de la carnea fiarta (respectiv vita sau pasare), un cubulet de unt, 3 linguri de faina de grau, 150 de grame de smantana, 2 linguri de otet, 3-4 catei de usturoi (sau chiar mai multi, dupa preferinte) si sare, dupa gust.

    Se topeste untul, se adauga faina si se caleste fara a se rumeni. Se stinge cu smantana amestecata cu zeama de la carnea fiarta, se adauga otetul si se lasa sa fiarba.

    Se taie marunt usturoiul si se pregateste mujdeiul. La mujdeiul de usturoi se adauga si sarea, se amesteca cu sosul de pe foc si se lasa in continuare la fiert pana ce devine destul de consistent.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Daca esti un fan al sosurilor picante, uite o reteta de luat gura foc >:-)
    Ingrediente : 30 ardei iuti, 3 catei de usturoi, o lingura zahar, jumatate lingurita sare, o lingurita hrean, o cana otet, o cana apa.
    Mod de preparare: pui ardeii si usturoiul intr-o tigaie medie, adaugi apa peste ei si lasi pe foc pana cand se inmoaie, apoi ii pisezi. Pui si celelalte ingrediente si le lasi sa fiarba in continuare. La final, torni compozitia fierbinte in borcane si sigilezi.
    Facem mai mult odata si apoi numai il servim :)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Raluca_Chef
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 25
    Discutii: 14
    Astazi am facut un sos de usturoi mortal, am adaugat pe langa smantana, ulei, sare si o coada verde de ceapa si marar, a iesit pur si simplu demential iar pe langa cotletele de porc servite a mers pur si simplu ca uns. Deliciosss!!!!

    • Vote Down1Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)