Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    totii avem macar un fel de mancare ce ne aduce aminte de copilarie, pt mine placintele "poale in brau" cu branza dulce facute de bunica sunt de neuitat, si mama le face foarte bune... dar nu is ca ale bunicii... iar eu am incercat de cateva ori dar nu mi-au iesit prea grozave, banuiesc ca anii de practica isi spun cuvantul :) si nu ma indoiesc ca si aceasta reteta are un secret

    • Vote Down0Vote Up
  • 3 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Pentru mine reteta copilariei va ramane tortul de mere. Chiar recent, vazand varietatea de mere de pe piata, mi-am adus aminte de cum ne pregatea mama in fiecare saptamana acest desert…
    Avem nevoie de : 6 mere (medii), 6 oua, 6 linguri de cacao, 6 linguri de zahar, 1 plic de zahar vaniliat, 6 linguri faina, 100 grame de zahar.
    Se curata si se scobesc merele de cotor. Dupa ce le-am scobit punem in fiecare cate putin zahar vaniliat. In forma de tort punem la caramelizat cele 100 grame zahar, astfel zaharul topit se intinde si pe peretii formei. Se aseaza merele in forma cu zaharul caramelizat si se lasa 4-5 minute in cuptorul incins la 180-190 grade. Intre timp se separa cele 6 oua, se bat bine albusurile spuma se adauga galbenusurile, cele 6 linguri zahar si 6 linguri faina pentru obtinerea unui blat. Merele se scot din cuptor dupa cele 4-5 minute, se umplu cu cacao amestecata cu zahar iar deasupra se toarna blatul obtinut anterior. Se da la cuptor circa 20-25 de minute. Dupa ce il scoatem din cuptor, fara a astepta sa se raceasca, il rasturnam pe un platou sau o tava.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Imi place reteta ta. De fapt, voiam de mult sa iti semnalez faptul ca urmaresc de ceva vreme acest forum si postarile tale. Bila alba pentru descrierea retetelor, complete, cu toate ingredientele si cantitatile. Cred ca esti si o buna bucatareasa. Eu asa intuiesc ;) Succes in continuare.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Mancarea copilariei mele? Hmmm, cred ca feliile de dovleac coapte pe marginea plitei :D. Doamne, ce bune le facea bunica! Pur si simplu felia dovleacul si il punea pe marginea unei plite incinse.
    Tot reteta copilariei si tot facuta de bunica ar mai fi malaiul, un amestec de faina alba cu tarate, zahar, fructe si seminte uscate de dovleac/bostan.
    E funny ca noi asociem copilaria cu bunicii, iar copiii cu parintii nostri :)). Deh, fiecare generatie cu bunicii ei!
    Reteta copilariei mele, facuta de mama: prajituri mingiute. Se amesteca intr-un vas mare magiun cu zahar, cativa biscuiti farmitati, apoi se formeaza bilutele in mana si se tavalesc prin nuca de cocos. Foarte, foarte usor de facut si ieftin, dar gustos.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)