Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Am descoperit urmarind un documentar ca Milkshake cu ciocolata (sau mai bine zis laptele cu cacao) te face mult mai rezistent la efortul fizic. In concluzie daca mergi la munte si ai de gand sa urci destul de mult trebuie neaparat sa bei dimineata lapte cu cacao. Pentru ca combinatia dintre cele doua ajuta atat la o buna hidratare dar si la refacerea stocului de energie si stimuleaza masa musculara.

    • Vote Down0Vote Up
  • 10 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Pentru un trup mai rezitent sucurile de legume sunt regeneratoare si imbunatatesc metabolismul. Ele contin toti aminoacizii, mineralele, sarurile, enzimele si vitaminele necesare, cu conditia sa fie consumate proaspete, crude, fara conservanti si sa fie extrase on mod corect din legume. Personal recomand sucul de morcovi reprezinta cea mai bogata sursa de vitamina A usor asimilabila si contine cantitati insemnate din vitaminele D2, C, E, D, F. Stimuleaza pofta de mancare si ajuta digestia.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Pentru un start bun si plin de energie, incercati sa incepeti ziua cu fructe/sucuri de fructe si cereale integrale.
    Cand simtiti ca se descarca bateriile prea devreme incercati sa topiti lent in gura un cubulet de zahar sau o tableta de ciocolata.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Avatar
    Prima vizita 07 iulie 2012
    Comentarii: 4
    Discutii: 1
    Sau o tableta de ciocolata ? Pai iti da energie pentru inca o zi o tableta intreaga. Recomand doar cateva patratele, excesul nu face bine. Dar sa stii ca si din fructe putem lua energia care ne lipseste. Putem stoarce o lamaie si adaugam zahar dupa gust pentru a obtine o semi limonada rapida, la birou. Devoram un mar sau cateva caise, ca tot e sezonul lor. Cateva piersici sau pentru cei care sunt la munca si isi pot lua pauza de masa cel putin 20 de minute, e bine venita si o felie de pepene. Apa din el ne va hidrata iar zaharul va pulsa sangele pentru restul zilei.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Loool, o tableta am scris???!!! :O Normal ca un patratel voiam sa spun. Si inca ma gandeam strict la una cu continut mare de cacao. Se pare ca aveam mare nevoie du un energizant eu insami.
    Sun perfect de acord cu tine, fructele, o limonada sunt modalitati perfecte de a ne resuscita energia. O patratica de ciocolata e o solutie de avarie si foarte rapida.
    Sau putem oricand sa mai bem o cafea (a cata oare pe ziua respectiva?) ;-)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Piersicile sunt cele mai bune fructe din care poti obtine energie maxima, al doilea fruct in top este kiwi e absolut fantastic. Nici de cafea numai ai nevoie dimineata insaaa mare grija nu le serviti seara ca nu o sa mai aveti somn deloc, o sa adormiti de abia pe la 3 dimineata sunt foarte puternice, experimentat chiar pe mine.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Acum, ca tot incepe sa-si intre in drepturi toamna, e bine sa incepem sa mancam citrice. O salata cu portocale si banana, ceai cu multa lamaie etc. Eu, sincer, nu prea am energie dimineata, indiferent ce as manca, dar faza cu citricele este probata. Anul trecut prea putin am racit, fata de alti ani, cand eram abonata la farmacii. Si asta pt. ca am mancat muuulte fructe. Anul asta am incercat sa reintroduc branza de vaci si am reusit cat de cat.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    o cantitae mare de vitamina C ajuta organismul sa faca trecerea la sezonul racoros mult mai usor, astfel incat ceaiurile cu lamaie nu trebuie sa lipseasa. Sau manaca cate un kiwi, si acesta este bogat in vitamina C, iar daca este bine copt e un deliciu

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    tot din categoria cum avem grija de noi face parte si lintea. Ieri am gatit pentru prima data linte, am facut o musaca cu cartofi si linte. la gust seamana mai mult cu mazarea decat cu fasolele, dar imi place. am fiert separat cartofii si lintea, am dat lintea prin blender cu niste ceapa, piper si sare, apoi le-am pus in straturi intr-o tava, am adaugat putin bulion si gata. in cuptorul preincalzit a stat cam 25 de minute. se poate manca si cu smantana.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Cu proprietati nutritive valoroase, lintea este o alternativa ieftina si foarte usor de pregatit. Fierbe repede, nu trebuie lasata la umflat in prealabil, gustul este foarte asemanator cu cel al fasolei, si nu in ultimul rand, este foarte usor de digerat. Eu recomand, ca garnitura sau pur si simplu servita asa, o salata de linte foarte consistenta si plina de vitamine.
    Ingrediente: 400 gr linte verde, 2 cepe mici, 2 morcovi, 4 rosii, 1 legatura de ridichi, 1 legatura de patrunjel, sare, piper, ulei de masline, otet de mere.
    Lintea se clateste bine si se pune la fiert in apa cu sare. Se lasa cam 30-40 de minute la foc mediu. Se ia mai apoi de pe foc si se scurge bine de apa. Intr-un castron, se pune linte, se adauga ceapa taiata julien si rosiile taiate cubulete, ridichiile rondele si morcovii dati prin razatoarea mare. Se amesteca bine si se condimenteaza cu sare si piper, dupa gust. Se presara patrunjelul tocat marunt. Peste salata se pune sosul preparat separat din ulei si otet. Pofta buna si digestie usoara!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Ieri am pregatit o salata de linte, ton si ceapa rosie. Am condimentat-o dupa gust. Rezultatul e satios si sanatos. Voi mai cauta combinatii cu linte, tot se aproprie postul Craciunului.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)