Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 18 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 18 noiembrie 2011
    Comentarii: 8
    Discutii: 2
    Pt micul dejun trebuie neaparat sa tii cont de urmatoarele:
    1. Trebuie sa fie masa cea mai consistenta ca sa-ti asigure energia pt toata ziua
    2. Sa contina un lichid cald iarna si racoritor vara (suc, ceai, cafea, lapte, iaurt...)
    3.Sa echilibrezi alimente proteice cu alimente cu fibre
    4.Sa nu fie exagerat in cantitate sau volum ca sa nu fie un efort prea mare digestiv si sa creeze somnolenta

    De preferat fructele sa se pastreze pt o gustare intre mese


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ionela
    Ionela     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 6
    Discutii: 1
    Recent am citit un articol de pe net: http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/alimente/inspira-te-din-bucataria-lumii-pentru-un-mic-dejun-copios-817802 bineinteles inspirat/tradus din alta parte. :) Poate te ajuta cu ceva cand ramai in pana de idei.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Cereale cu fructe, cu o lingurita de miere si cu iaurt. Este un mic dejun foarte sanatos si bun.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14

    off.. am o noua problema si este obligatoriu sa iau micul dejun..lucru destul de dificil pt mine caci eu intotdeauna saream peste aceasta parte :-))
    imi puteti spune voi ce gatiti la micul dejun? sa fie ceva gustos va rog..
    :*

    Astept raspunsurile voastre :*:*:*



    Ceva delicios pe care il mancam la micul dejun estte paine prajita de secara pe care picuri ulei de masline si presari oragano... iese ceva magnific si sanatos inloc de omleta ... e gata in 2 minute si e super;
    sau daca vrei dulce.... paine prajita unsa cu miere naturala si presarata cu scortisoara macinata... la fel de yam yam ! Incearca!


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Daca ai cam 30 de minute la dispozitie, ai putea incerca macaroane cu stafide. Am gasit o reteta pe blogul Laurei Cosoi. Uite cum se face si de ce ai nevoie:

    Ingrediente:

    macaroane
    branza dulce de vaci
    stafide
    nuca
    miere

    Mod de preparare:

    Se pun macaroanele la fiert. Intre timp faci o crema de branza: amesteci branza de vaca, cu 2 linguri de miere, nuca macinata si stafide. Este foarte important sa alegi o nuca foarte buna. Exista sansa ca nucile sa fie mucegaite si in cazul acesta reteta poate sa fie un esec. Lasi macaroanele la scurs si inainte sa le amesteci cu crema de branza pui peste ele 1 lingura de ulei de masline.

    off.. am o noua problema si este obligatoriu sa iau micul dejun..lucru destul de dificil pt mine caci eu intotdeauna saream peste aceasta parte :-))
    imi puteti spune voi ce gatiti la micul dejun? sa fie ceva gustos va rog..
    :*

    Astept raspunsurile voastre :*:*:*




    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Ai putea sa incerci un smoothie cu fructe. Eu ador fructele de padure, asa ca iti recomand un smoothie cu fructe de padure :

    Ingrediente :
    100g mix fructe de padure
    4 linguri de suc natural de fructe de care aveti
    150ml lapte rece, semidegresat
    450g iaurt, sarac in grasime
    2 pahare refrigerate

    Puneti fructele si sucul de struguri intr-o cana si amestecati cu o ustensila de lemn. Amestecati pana cand compozitia se omogenizeaza complet, apoi treceti printr-o sita, daca vreti sa scapati de seminte. Puneti cate 2 linguri din piureul obtinut in fiecare pahar. Amestecati laptele si iaurtul intr-un alt recipient si turnati peste fructele din pahare. Apoi puneti din nou cate o lingura de piure de fructe in fiecare pahar. Serviti cu un pai sau cu o lingurita.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Azi la micul dejun am facut ceva simplu: un castron cu mar maruntit la blender, fulgi de cereale integrale si migdale. Poti adauga si miere daca vrei.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Pentru un mic dejun grozav, budinca de paine. E un fel de mancare usor de facut, la care poti folosi orice ai prin frigider.
    Ideal e sa-l pregatesti de seara, dar se face la fel de bine si dimineata.
    Ce-ti trebuie:
    - 6 oua,
    -1 ceasca de lapte
    - 3 felii de paine toast
    - 2-3 carnati sau orice rest de salam, kaiser mai ai prin frigider
    - o jumatate de ceapa
    - cateva ciuperci, daca ai
    - sare, piper
    Taiati carnatii in rondele (mie imi plac marunte, dar fiecare cu gustul lui) si lasati-i intr-o tigaie sa se rumeneasca. Adaugati ceapa tocata si sotati. E momentul sa adaugam si ciupercile, daca avem (nu puneti sare decat la sfarsit daca nu vreti ca ciupercile sa-si lase toata apa). Lasati sa se inabuse si sa scada toata compozitia.
    Separat bateti bine ouale amestecate cu laptele cu un praf de sare si unul de piper. Taiati painea cubulete, aruncati cubuletele in ouale batute si lasati-le sa se inmoaie.
    Intr-o tava termorezistenta amestecati cuburile de paine inmuiate in ou cu carnati sotati cu ceapa si ciupercile. Ideal ar fi sa lasati tava la rece macar jumatate de ora.
    Daca aveti, puteti rade deasupra orice fel de cascaval, sau chiar branza telemea si dati la cuptor, la foc potrivit cam o ora.
    Stiu ca e o bomba calorica, dar e gustoasa si nu e ceva ce faci in fiecare dimineata.

    • Vote Down0Vote Up


Taguri

Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)