Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Buna !
    Cred ca multora le place mancarea chinezeasca, oricat de "sushi" ar fi ea ! (folosesc "sushi" pe post de adjectiv pentru preparatele crude sau semi-crude). Dar... problema este ca retetele sunt parca tinute secrete de bucatarii din restaurantele de gen. Sau daca nu retetele, atunci sigur condimentele sunt ceva despre care auzi vorbindu-se foarte rat, nu mai zic ca de cumparat... sabe sanse !
    Eu ma dau in vant dupa plitele lor incinse sau dupa salau la plita... as renunta la manichiura la salon 2 luni la rand sa stiu ca pot sa gust din acel fel super, super, super gustos !
    In Iasi exista mai multe localuri cu specific chinezesc, sunt restaurante de-a binelea. De cate ori am avut ocazia am tot incercat feluri pe care o data comandate, nu le mai comandam si data viitoare, ca sa pot sa tai din meniuri cat mai multe preparate :)))
    Ei, dar nu poti merge mereu la restaurant, si incerci si tu sa incropesti un orez cu legume, ceva pui la wok. Eu una am tot incercat, dar nu de multe ori am fost multumita de rezultat. Si asta din cauza ca nu ai la indemana condimentele miraculoase care transforma un piept de pui fad intr-o minunatie sau o tija de telina intr-un fel de mancare destul de consistent.
    Inafara de soia si sosurile gata preparate, taieteii din orez, nu prea gasesc mare lucru. Mi-ar placea sa le comand de undeva. Ma dau in vand de exemplu dupa urechile de lemn.. Dar de unde sa le iau ?
    Stie cineva un site care sa comercializeze produse chinezesti ?
    Gasisem unul la un moment dat, dar nu raspundea nimeni la numarul de telefon pe care il gasisem pe site.
    Va rog sa-mi indicati un loc valabil de unde sa ma aprovizionez, ca prea sunt provocata de bucataria asta asiatica:))

    • Vote Down0Vote Up
  • 3 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Buna,
    S-ar putea sa ai surpriza sa gasesti in supermarketurile locale la raioanele cu produse alimentare exotice (japoneze, arabe, indiene, chinezesti). Din cate am putut constata, nu sunt aprovizionate constant, dar cu putina perseverenta poate ai noroc. In plus, sosul de soia, sosul dulce acrisor si ghimbirul, inconfundabile si de nelipsit in preparatele chinezesti se gasesc din fericire cam in toate supermarketurile.
    Sunt si cateva magazine online de condimente destul de bine aprovizionate: magazinul de mirodenii, afaf.ro, povesti picante/quatre epices sau asian home gourmet.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Am observat si eu ca uneori, daca esti norocos, poti gasi anumite sosuri specifice : de caise, de prune, de soia, wassabi etc. Nu mai zic de ghimbir, ca pe asta il gasim de multa vreme atat sub forma de radacina cat si praf. Dar ! Nu doar sosurile astea gata preparate sunt secretul. Au chinezii niste secrete, ca prea greu ajungi sa obtii gustul si aroma din mancarurile lor. De fapt, de multa vreme caut nu doar condimente, ci si recipiente in care sa gatesc. Wok am deja, dar o plita... ce n-as da pentru o plita !

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Avatar
    Gasca_Paul     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 05 martie 2013
    Comentarii: 1
    Discutii:
    ingrediente chinezesti gasiti la magazinul online:
    http://www.ingrediente-mancare-chinezeasca.ro

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)