Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 13 ani
    Avatar
    Prima vizita 05 mai 2011
    Comentarii:
    Discutii:
    Imi puteti recomanda ceva care sa faca ceaiul verde mai placut?? :-))

    Ma chinui de ceva vreme sa ma las de cafea, dar nu ma atrage deloc ceaiul verde :-(


    • Vote Down0Vote Up
  • 6 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 13 ani
    I_Cosmina
    I_Cosmina     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 25 martie 2011
    Comentarii: 7
    Discutii: 2
    Multa zeama de lamaie si miere sau zahar brun....iese foarte foarte bun.
    Exista si ceai verde cu diverse arome . Am incercat o varianta cu fructe de cactus...are o aroma neobisnuita, dar mie mi-a placut.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 12 ani
    icegirl
    icegirl     Link Comentariu
    Membru, Moderator
    Prima vizita 01 martie 2011
    Comentarii: 17
    Discutii: 4
    Eu beau acum ceai verde cu iasomie de la Greenfield si are o aroma foarte placuta :) Eventual incearca sa il mai combini cu un alt ceai cu aroma de fructe.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Lamaie, miere si poate lapte condensat, ca englezii... Mie-mi place foarte mult asa!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    si eu il beau cu 2 felii de lamaie. fara citrice, nu are acelasi gust. am mai incercat ceai verde cu aroma de mar, aduc din Republica Moldova. Bun si ala ;). Uite alta reteta de ceai verde.

    2 lingurite ceai verde
    1 baton scortisoara
    2 cuisoare
    250 ml lapte
    2 linguri zahar

    Mod de preparare:

    Pisam scortisoara si cuisoarele si se punem intr-un vas termorezistent. Peste turnam lapte, apa rece si zahar si amestecam. Punem vasul la foc mic timp de 2 minute. La final punem si ceaiul si mai lasam la fiert, la foc mic, inca un minut. Se strecoara inainte de servire.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alidalen
    alidalen     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 15
    Discutii:

    tib19 a spus:

    si eu il beau cu 2 felii de lamaie. fara citrice, nu are acelasi gust. am mai incercat ceai verde cu aroma de mar, aduc din Republica Moldova. Bun si ala ;). Uite alta reteta de ceai verde.

    2 lingurite ceai verde
    1 baton scortisoara
    2 cuisoare
    250 ml lapte
    2 linguri zahar

    Mod de preparare:

    Pisam scortisoara si cuisoarele si se punem intr-un vas termorezistent. Peste turnam lapte, apa rece si zahar si amestecam. Punem vasul la foc mic timp de 2 minute. La final punem si ceaiul si mai lasam la fiert, la foc mic, inca un minut. Se strecoara inainte de servire.



    Suna yummy si a orice numai a ceai nu, dar poate fi o solutie. O intrebare totusi: cata apa rece? Doar nu faci ceaiul in lapte. Si daca se dubleaza cantitatea de lichid, nu se amaraste prea tare daca nu-l bei pe loc? Nu de alta, dar sotul meu se uita la ceaiul verde ca la otrava daca trec mai mult de cinci minute dupa ce a infuzat.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Ceaiul verde este un excelent antioxidant, stimulator cerebral, stimulator al proceselor de ardere a grăsimilor și factor de protecție anticancer. Mie imi place sa beau ceaiul verde rece in combinatie cu menta, lamaie si miere. Este extrem de delicios si sanatos.

    • Vote Down0Vote Up


Taguri

Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)