Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 23 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 12 ani
    icegirl
    icegirl     Link Comentariu
    Membru, Moderator
    Prima vizita 01 martie 2011
    Comentarii: 17
    Discutii: 4
    Dap, I agree. Sport is the answer. In principiu daca vrei sa tii dieta, scoti porcariile :). Asta e cel mai important lucru. Adica, nu ciocolata, biscutiti, covrigei si orice alt fel de aliment procesat. Apoi, incerci sa iti calculezi orientativ consumul caloric in momentul in care corpul tau e in repaus (meaning cate calorii consumi tu in procesele fiziologice ca respiratie, digestie etc). La asta adaugi si activitate fizica (in mod ideal exista). Gasesti aici ceva care sa te ajute http://www.bmi-calculator.net/bmr-calculator/metric-bmr-calculator.php .

    Ok, in momentul in care ai facut asta, sa zicem ca tu ca sa te mentii arzi 2500 cal. Pentru o slabire sanatoasa, un deficit de 500 cal pe zi este ok, deci trebuie sa iti calculezi un regim care sa se incadreze in 2000 cal. 2000 cal cu mancare sanatoasa inseamna foarte mult, crede-ma. Acum, ideal e sa te masori si sa te cantaresti cand incepi, apoi sa faci asta o data pe saptamana pentru a urmari progresul. Tu vrei sa arzi grasimea!!! si sa pastrezi masa musculara, deci nu te baza asa mult pe cantar, avand in vedere ca la inceput pierzi apa (remember, u wanna loose fat!!!).

    Dupa ce ai o luna in care mananci 90% curat, apoi e poti gandi si la un calcul al nutrientilor de genul proteine, grasimi , carbohidrati. Asta o sa te ajute in cazul in care vrei sa arzi si ultimile kg de grasime (lucru foarte greu de realizat) si sa pui ceva masa musculara (lucru ideal). Eu una incerc sa tin acum dieta Ketogenica, nu o sa detaliez aici, poate o sa fac un post separat. Este o dieta in care consumul de carbohidrati trebuie redus la minim, iar consumul de grasimi sanatoase marit. Avantajele dietei sunt acelea ca ofera o senzatie mare de satietate si numai simti nevoia de a manca porcarii, insa e foarte greu in prima luna, pana se obisnuieste corpul sa foloseasca grasimile pentru energie.

    Foarte important: trebuie sa ai cel putin 3 mese principale + 2 gustari ; ultimile 2 mese trebuie concentrate in jurul antrenamentului. Dupa antrenament trebuie neaparat sa mananci ceva!! Daca nu ai mancare, ia-ti un baton de calitate (in niciun caz fitness sau mai stiu eu ce porcarie), insa trebuie sa te documentezi.

    Ok, acum sa iti scriu si lista de alimente permise:

    Proteine: oua, pui, curcan, porc, vita, peste (macrou, sardine, somon) toate la abur sau cuptor, de preferat gatite cu apa si ceva condimente de preferat naturale.
    Grasimi sanatoase(si surse de fibre + ceva carbsi buni): avocado, lapte de cocos, nuci macadamia, nuci brazilia, migdale, nuci caju (toate crude);
    Lactate: Iaurt gras cu moderatie (max 150g /zi), smantana, telemea de vaca/oaie, camembert, cascaval bio daca se poate, unt
    Carbsi: paine integrala de secara (max1 feliuta la masa, ideal ar fi fara ), quinoa, radacinoase, linte, naut, brocolli etc (u get the point)

    Evita orezul, cartofii, painea, paste etc.

    Ma rog, u get the basic ideea, am zis ca e un post scurt si uite ce a iesit :)). Spor!!


    • Vote Down1Vote Up
  • acum 12 ani
    Catalin
    Catalin     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 15 martie 2011
    Comentarii: 7
    Discutii: 4
    Prea complicat :)
    La mine treaba e mult mai simpla.
    NU tin cont de calorii. Nu stau sa calculez.
    Incerc sa mananc sanatos, ex: la friptura cer garnitura de legume la gratar in loc de cartofi prajiti.
    Seara incerc sa mananc mai light.
    Incerc sa stau away from junk food as much as i can (boo McDonalds, Șaorma Dristor) :!

    Si on top of all:
    Alerg / merg la sala / joc tenis cand am timp (cel putin de 3 ori pe saptamana cumulate).


    • Vote Down2Vote Up
  • acum 12 ani
    icegirl
    icegirl     Link Comentariu
    Membru, Moderator
    Prima vizita 01 martie 2011
    Comentarii: 17
    Discutii: 4

    Catalin a spus:

    Prea complicat :)
    La mine treaba e mult mai simpla.
    NU tin cont de calorii. Nu stau sa calculez.
    Incerc sa mananc sanatos, ex: la friptura cer garnitura de legume la gratar in loc de cartofi prajiti.
    Seara incerc sa mananc mai light.
    Incerc sa stau away from junk food as much as i can (boo McDonalds, Șaorma Dristor) :!

    Si on top of all:
    Alerg / merg la sala / joc tenis cand am timp (cel putin de 3 ori pe saptamana cumulate).



    Mda, insa depinde si de modul de viata, activitatea fizica etc. La fete e putin mai complicat, mai ales dupa o perioada de sedentarism. Trebuie sa iti faci un plan la inceput, macar 2-3 luni, in cazul in care poti sa te tii de dieta. Apoi lucrurile or sa decurga natural, o sa stii cat si ce trebuie sa mananci. Mai ales cand ai fost addicted to junk toata viata, e foarte greu sa renunti (eu aveam saptamani in facultate cand mancam doar dulciuri, deci iti poti imagina :) ). Oricum si eu sunt departe de echilibru, insa sunt increzatoare ca o sa ajng acolo :).


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 12 ani
    I_Cosmina
    I_Cosmina     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 25 martie 2011
    Comentarii: 7
    Discutii: 2
    cred ca sportul trebuie "asortat" in orice caz cu mancare sanatoasa. nu zic sa renuntam de tot la ciocolata si inghetata si altele care ne plac, dar sa le mentinem la stadiu de un dulce din cand in cand si sa nu ajunga in meniul zilnic.

    celor mai "lenesi" le recomand dansurile. ai muzica, socializezi, inveti ceva nou si te distrezi...si pana la urma uiti de calorii. asta functioneaza desigur cu un meniu echilibrat. si pentru cei care se plictisesc repede (ca mine :-D), recomand diferite tipuri de miscare: intr-o zi pe saptamana poti merge pe jos acasa de la scoala sau de la serviciu, intr-o zi poti urca pe scari in loc sa iei liftul, intr-o seara iesi la dans cu prietenii....


    • Vote Down1Vote Up
  • acum 11 ani
    Avatar
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 10
    Discutii: 1
    Sportul e totul; faci sport te simti bine; nu faci sport... nu ai facut nimic. Abia astept sa vina caldura sa scot bicicleta la plimbare.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Catalin
    Catalin     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 15 martie 2011
    Comentarii: 7
    Discutii: 4
    Ies chiar acum la 2 ture de Herastrau (run). Talk to you later :)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    BAICU_ANA+MARIA
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 63
    Discutii: 2
    infometare si sport la mine merge adica nu sunt adepta unei cure de slabire pe care sa o urmez strict

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Raluca_Chef
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 25
    Discutii: 14
    La mine nu tin dietele. Si nici nu ajuta faptul ca sunt pofticioasa si imi place sa mananc:). Iar acum ca vine vara ahooo gratarele ce o sa sfaraie!!!

    Nu stiu la alte persoane da la mine am descoperit cum ma pot mentine in greutatea potrivita fara sa risc sa iau suplimentar si sa pot manca tot ce imi doresc. De luni pana vineri dupa ora 18.00 nu mai mananc nimic, poate un mar doar in cazul in care face stomacul figuri (aa si in nici un caz sucuri sau ciocolata:). Astfel in week pot sa pap ce vreau eu.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Avatar
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 10
    Discutii: 1
    Salata pe toata perioada verii. Recomand cu incredere; incercati mai ales seara si incercati sa eliminati uleiul si sa folositi un "French Dressing - Garlic". E superb si ingredientul principal e smantana in compozitie.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Mult sport, apa intre mese si o cura cu:
    - proteine (prima saptamana): carne slaba, lactate 0% grasime
    - proteine si legume -2 saptamani
    - apoi, pentru fiecare kg dat jos, 10 zile de proteine, de mentinere.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)