Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 24 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Merci Ionela pentru reteta de Bloody Mary. Ma duc acum sa fac cumparaturile. O sa sar peste tabasco (am mai cumparat si nu imi place).

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    BAICU_ANA+MARIA
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 63
    Discutii: 2
    LICHIOR DE CAFEA
    250 g cafea(pentru un litru de cafea lichida) 1 l alcool de 90 grade(1 kg zahar si 3/4 l apa), vanilie
    Se face la filtru o cafea aromata din 250 g cafea prajita si macinata mai mare. Se trece prin filtru atata apa clocotita, incat sa obtinem 1 litru de cafea lichida. Separat se face un sirop de zahar cu apa. Dupa ce s-a racorit, se amesteca cu cafeaua, alcoolul si un praf de vanilie. Se pastreaza in sticle bine astupate.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    BAICU_ANA+MARIA
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 63
    Discutii: 2
    COCKTAIL DE MERE
    - suc de mere
    - limonada
    - zahar brun
    - blue curacao

    Mod de preparare: Intr-un pahar cu gheata turnati suc de mere pana umpleti paharul trei sferturi, adugati putina limonada, o lingurita de zahar brun si un dash de curacao. Amestecati si serviiti.
    Decor: 1 felie de mar verde si rosu.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    BAICU_ANA+MARIA
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 63
    Discutii: 2
    COCKTAIL DE BANANE
    - 50 ml piure de banane
    - sirop de banane
    - mix sweet and sour
    - inghetata de vanilie

    Mod de preparare: Intr-un shaker cu gheata pisata puneti doua cupe de inghetata, piureul de banana, un dash de sirop de vanilie, un dash de sweet and sour. Agitati bine pana se omogenizeaza continutul si turnati intr-un pahar.
    Decor: Felie de banana.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Blue Eyed Blonde cocktail:
    - 20 ml Lichior de banane,
    - 25 ml Blue Curacao,
    - 10 ml Bailey's Irish Cream/sau Crema de lichior de cacao

    Atentie! pentru a obtine efectul dorit trebuie sa turnati ingredientele in ordinea de pe lista pentru a obtine contrastul de culori.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    BAICU_ANA+MARIA
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 63
    Discutii: 2
    COCKTAIL PINK LADY
    40 ml gin
    10 ml frisca lichida
    10 ml sirop Grenadin
    1 albus de ou
    5-6 cuburi de gheata
    Mod de preparare
    Adaugam intr-un blender, pe rand, ginul, frisca lichida, siropul Grenadin, albusul de ou si cuburile de gheata. Mixam bine toate ingredientele pana se formeaza o pasta omogena.
    Turnam continutul intr-un pahar cu picior si ornam cu o cireasa confiata

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Pentru serile calduroase de vara, petrecute pe terasa cu prietenii, prefer sa savurez in special doua cocktailuri ce contin suc de ananas : unul este ‘Blue Lagoon’ care te trimite cu gandul la mare si seri de vara pe plaja ; contine in principiu vodka, sirop de curacao, pentru culoarea specifica, suc de ananas, suc de lamaie si gheata pisata. Poate fi decorat cu tot felul de umbrelute colorate, felii de lime sau ananas. Cel de-al doilea e pe baza de rom alb, ‘Pina Colada’. Se amesteca in shaker, pe langa rom alb, lichior (sau suc) de cocos, sucul de ananas, frisca lichida si bineinteles, gheata pisata, iar pentru decor o felie de portocala sau una de ananas.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12

    Ursu_Elena a spus:

    Cocktail Ananas Lime

    Il pregatesc mereu cand invit fetele la mine sa jucam remy:

    Contine:
    - rom 50 ml;
    - o felie mare de ananas care se pune pe marginea paharului pentru ornament;
    - suc de lamaie 50 ml
    - suc de ananas 100ml
    - gheata

    Si e un succes!!!:)



    Yumy... am incercat reteta ta de coktailul si pot spune ca a iesit super. Asa ca iti dau si eu o reteata unei bauturi pe care eu o ador.
    Ingrediente: 1 banana, 125 g iaurt, 200 ml suc de ananas.
    Mod de preparare: se pun toate ingredientele intr-un mixer si se amesteca timp de 3-4 minute. Daca mixul este prea gros se adauga suc de ananas pana cand compozitia devine cremos-apoasa [putem maxim 30-50 ml de suc]. Se serveste intr-un pahar inalt si se decoreaza cu o felie de ananas si una de banana.
    PS: iaurtul si sucul de ananas trebuie sa fie reci.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    sunt eu acum in concediu, dar nu am rezistat tentatiei si am intrat oleaca pe forum ca sa ma laud :D. Am baut pe litoral un cocktail foarte savuros. Am simtit putin un gust de mere, dar barmanul nu a vrut sa-mi spuna si restul ingredientelor. Cica e secret, sa atraga in continuare clientii :)). cred ca o sa ma duc si maine, poate aflu atunci si va spun si voua. :D

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Avatar
    Prima vizita 07 iulie 2012
    Comentarii: 4
    Discutii: 1
    Pai cum sa spuna reteta, mai Mihaela_C? Ca doar nu e nebun sa vanda si altora pontul. Si eu impartasesc aceeasi preferinta pentru cocktailurile care contin suc de mere. In orice cantitate, atat doar sa nu fie prea acru sau din contra, prea dulce. Sucul de mere rece e de-a dreptul racoritor.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)