Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Help!!! Caut o idee pentru un tort sau o prajitura deosebita pentru diabetici. Stiu si eu cateva retete, dar nimic spectaculos si vreau sa dau pe spate pe cineva saptamana viitoare.

    • Vote Down0Vote Up
  • 1 Comentariu sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    alidalen
    alidalen     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 15
    Discutii:
    Salut, ai uitat sa precizezi daca este vorba de diabet insulinic sau nu. Pentru ca in cazul diabetului insulinic nu trebuie sa tii cont doar de zahar, ci si de carbohidrati, adica mai usor cu faina.
    Cateva reguli de baza :
    - logic, fara zahar, am mai auzit de persoane care piseaza pastile de zaharina sau le folosesc ca atare, dar cel mai recomandat e sa iei indulcitori pudra de tip splenda, e mai usor de respectat o reteta
    - incearca sa gasesti retete pe baza de gris, si combina-le cu fructe si branza dulce, de exemplu, tortul de mere rasturnat se poate face cu splenda sau fructoza doar ca nu poti carameliza merele
    - poti incerca sufleuri de ciocolata, cu conditia sa folosesti ciocolata de menaj sau tablete de ciocolata din comert cu cel putin 65% cacao
    - o salata de fructe frumos colorata in care sa adaugi bucati de ciocolata e o alegere grozava din punctul meu de vedere, o poti combina cu un iaurt, poti servi frisca separat pentru persoanele carora sanatatea le permite sa o consume
    - un mic truc, ciocolata amaruie capata o savoare deosebita daca o topesti, ii adaugi o alta aroma, combinatia mea preferata este ciocolata amaruie cu esenta de menta servita cu capsuni, poti presara atunci cand nu mai este fierbinte putin zahar brun, o intinzi repede intr-o tava in care ai pus o folie alimentara si o dai la rece, apoi o rupi in bucati neregulate si o amesteci in salata de fructe, un deliciu
    Sper sa-ti fie de folos.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)