Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 13 ani
    Decorix_ro
    Decorix_ro     Link Comentariu
    Membru, Moderator
    Prima vizita 29 martie 2011
    Comentarii: 3
    Discutii: 2
    Bun gasit forumistelor! Pentru ca e primavara si e plin de verdeata, iar salatele ar trebui sa fie "personaje principale" in meniu, ne-am gandit sa facem un concurs de salate, chiar aici pe forum. Echipa Decorix.ro invita toate forumistele sa se laude cu cele mai delicioase, aratoase si interesante salate pe care le prepara. Sunt invitate, desigur si cititoarele fidele coolinaria. ro si decoblog.ro, pe care le asteptam pe forum in numar cat mai mare.
    Ca premiu, Decorix.ro ofera mandolina razatoare - ideala pentru a pregati tot felul de salate.
    Ce trebuie sa faci pentru a participa? In primul rand sa iti placa sa gatesti si sa ai un profil pe forumul coolinaria.ro. Pentru concurs trebuie sa prepari o salata, oricare doresti, cum vrei tu si sa ii faci o poza. Apoi pui ca raspuns la acest subiect fotografia si reteta in care ne spui cum faci salata.
    Concursul incepe din acest moment si se incheie pe 10 aprilie (24:00). Castigatorul va fi ales de echipa Decorix.ro si va fi anuntat pe 11 aprilie.
    Va invitam sa si votati retelele care vor fi inscrise (folosind manutele din partea de jos a postarii respective). Vom tine cont si de aceste voturi la alegerea castigatorului.

    Asteptam retetele voastre si va dorim mult succes!

    • Vote Down7Vote Up
  • 18 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 05 aprilie 2011
    Comentarii: 8
    Discutii:
    Salata de cruditati
    Ingrediente: 2 bucati telina cruda
    1 morcov
    5-6 ridichi
    2 catei usturoi
    4-5 ardei copti
    patrunjel verde
    ulei de masline
    4 linguri zeama de lamaie
    sare, piper, oregano, busuioc
    Se rad telina si morcovii, se adauga ridichiile taiate , ardeiul si cateii de usturoi. Se stropesc cu ulei, zeama de lamaie si se condimenteaza cu piper, sare, oregano, busuioc, dupa gustul fiecaruia.
    Atasamente:
    retete 020.jpg 195K

    • Vote Down25Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 04 aprilie 2011
    Comentarii: 6
    Discutii:
    salata orientala
    Ingrediente:
    2 cartofi mari fierti bine
    2 ardei murati
    2 castraveti murati
    150 gr masline
    o ceapa potrivita (preferabil rosie ca e mai dulce)
    ulei
    sare
    otet
    se taie cubulete cartofii,ardeii si ceapa felii subtiri,castravetii rondele.se amesteca toate,se adauga maslinele,otet,sare si ulei dupa preferinta fiecaruia.se lasa la frigider sa se racoreasca putin si e numai buna de servit.
    image
    Atasamente:
    DSC00592.JPG 152K
    DSC00592.JPG 152K
    DSC00592.JPG 152K

    • Vote Down61Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 04 aprilie 2011
    Comentarii: 6
    Discutii:
    m-am gandit sa va mai incant cu o salata delicioasa si care e preferata sotului.
    ingrediente:
    10 oua fierte tari, decojite taiate cubulete (5 albusuri le oprim pentru decor intregi)
    1/3 cana maioneza light
    2 linguri mustar
    1/2 cana de fenicul taiat cubulete
    1/2 cana de ardei rosu taiat marunt
    1/2 cana de ceapa verde taiata rondele
    1/4 cana de frunze de tarhon taiate marunt
    2 lingurite otet de mere
    Sare si piper
    rosii si masline pentru decor
    Se amesteca usor toate ingredientele,se pune salata pe o farfurie si se orneaza dupa preferinte.se serveste rece fiind ideala in zilele calduroase.

    POFTA BUNA!!image
    Atasamente:
    DSCF1025.JPG 2M

    • Vote Down63Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    BombOana     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 06 aprilie 2011
    Comentarii: 1
    Discutii:
    Salutare !
    Eu va propun o salata "usoara"... care nu iese din standardul meu de timp de preparare de 30 de minute :D...
    Pentru salata de fasole verde cu nuci si portocale am utilizat :
    500g de fasole verde congelata (de' nu e sezonul ei in aprilie si atunci cand o gasesti proaspata nu prea mai gasesti portocale dulci si bune de suc),
    o portocala al carei suc l-am amestecat cu
    50g nuci maruntite (nu prea maruntite !),
    4 linguri de ulei de masline
    o lingura de otet balsamic
    sare si
    piper...
    Am fiert fasolea in apa cu sare si am mai gustat din ea pentru a preveni transformarea ei in pasta :D, am spalat-o in apa rece... asta ajuta la pastrarea culorii si o face exact buna pentru salata mea !
    Am amestecat sosul cu fasolea si am gustat, atunci mi-am dat seama ca mai trebuie sare !
    Apoi am pozat-o !
    Avem o salata bogata in vitamina C, K, E, acid folic !
    Daca incercati sa o preparati, pofta buna !
    image
    Atasamente:
    DSC03781.JPG 107K

    • Vote Down60Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 05 aprilie 2011
    Comentarii: 8
    Discutii:
    Salata de cartofi cu sunculita
    Ingrediente:
    5 cartofi potriviti
    2 oua fierte
    100 g branza rasa
    150 g sunculita
    100 g smantana
    patrunjel tocat, sare, piper
    Se fierb cartofii in coaja, apoi se lasa la racit. Se curata si se taie rondele cam de 1 cm grosime, apoi se taie sunculita si ouale felii.
    Un vas termorezistent se unge su unt, se aseaza un strat de rondele de cartofi, un strat de branza rasa, un strat de felii de oua, un strat de sunculita,apoi iar unul de cartofi. Peste acestea se adauga un strat de smantana in care s-au amestecat sare si piper dupa gust.. Se introduce la cuptor cam 30-35 minute, la 180 grade. Se scoate si se presara cu patrunjel verde , tocat marunt. Pofta buna!
    image
    Atasamente:
    retete11111.JPG 160K

    • Vote Down-2Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 04 aprilie 2011
    Comentarii: 6
    Discutii:
    salata usoara
    ingrediente:2 rosii,o salata verde,ceapa verde,putina branza,ulei,zeama de lamaie.se taie bucati potrivite se amesteca si se potriveste de sare si ulei dupa gustul fiecaruia.la final se adauga zeama de lamaie si se rade branza pe deasupra.se poate servi si simpla si langa friptura.pofta buna.image
    Atasamente:
    DSC00596.JPG 145K

    • Vote Down16Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 04 aprilie 2011
    Comentarii: 6
    Discutii:
    arata super bine reteta cu oua scrisa de croitoru_roxana.cred ca o sa o incerc si eu pentru ca nu sunt eu o mare bucatareasa dar salatele sunt preferatele mele.salata cu rosii si salata verde e bestiala abea astept sa apara rosiile alea de gradina care au pulpa adevarata.intr-un cuvant mie imi cam fac cu ochiul retele scrise se croitoru_roxana.imi place cum arata si cea de fasole dar nu imi place combinatia de nuca.arata bine dar cred ca as incerca-o cu usturoi eventual.

    • Vote Down1Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 3
    Discutii:
    semnat morcov angela pentru comentariul de mai sus.cand ajung acasa la mine o sa ma registrez si eu pe forum ca sa o sustin in continuare pe roxi.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 3
    Discutii:
    m-am inregistrat intre timp ca nu ma lasa sa comentez decat daca sunt membra.deci tare sunt curioasa ce salata o sa fie preferata de juriu.astept finalul

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 12 ani
    iulia_mihaela
    Prima vizita 01 martie 2011
    Comentarii: 20
    Discutii: 8
    Pfiu...un concurs culinar la care pot participa si eu :-))

    Nu am experienta culinara, dar salate cred ca aproape toata lumea face... :-D . Una din salatele mele preferate este urmatoarea :X :
    - rosii
    - ton(conserva)
    - masline
    - zeama de lamaie
    - ulei
    - otet
    - ruccola
    - porumb

    image
    Intotdeauna gasesti usor ceea ce nu cauti. Iar ceea ce cauti gasesti abia in ultimul loc in care poti cauta (Edward A. Murphy)
    Atasamente:
    salata_ton.jpg 32K

    • Vote Down1Vote Up


Taguri

Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)