Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Nu pot sa va spun cat de mult am adorat acest desert pe care il pregatea numai nasa mea de botez. Vizitele la ea erau cele mai dulci, din punctul asta de vedere, si mereu voi asocia gombotii - ca asa li se mai zice - cu nasa.
    INGREDIENTE : 1 kg de cartofi; 2 oua; 350g faina alba; un praf de sare; zahar; scortisoara; 500 g de pesmet; cc 150 g unt; 50-75ml ulei de floarea soarelui.
    1.Se pregatesc prunele (daca nu e timpul lor, puteti folosi si prune din compot): se curata de samburi, cu grija, sa nu le rupem si se presara cu zahar amestecat cu scortisoara, dupa gustul fiecaruia.
    2.Intr-o tigaie incapatoare se incinge uleiul cu o lingura de unt si se prajeste pesmetul, atentie sa nu-l prajiti tare, si se adauga zahar dupa gust.
    3.Cartofii, se fierb in coaja, apoi se curata si se dau prin masina de tocat. Se adauga faina, praful de sare, putin zahar, 2-3 linguri de ulei si ouale, iar apoi se amesteca. Se obtine un aluat care se intinde pe masa si se taie in forma de patrat in care asezam cate o pruna. Astfel se formeaza gomboturile si se pun in oala cu apa clocotind.
    4.Se lasa la fiert pana se ridica la suprafata, apoi se scot in tigaia cu pesmet prajit.
    5.Se servesc caldute si presarate cu zahar (si eventual putina scortisoara).
    Asa-i ca v-am facut pofta ?
    As adauga si o fotografie, dar eu nu m-am incumetat sa fac galustele. Mi-e teama sa nu-mi stric amintirea gustului atat de bun si de dulce :))

    • Vote Down0Vote Up
  • 3 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Duminica e ziua fiului meu asa ca am sa incerci eu retata ta:) sper sa nu fac o mare surpriza dezastruoasa asa ca am sa fac preventiv maine una de proba. Sper sa imi iasa! Te pop!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Chiar daca nu iti iese fa o poza ca sa stim "asa nu":) Eu sunt in tona de inspiratie nu stiu ce sa mai fac de mancare as cumpara numai fast food in ultima perioada!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 10 ani
    Avatar
    Pal_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 06 septembrie 2013
    Comentarii: 3
    Discutii:
    Si eu le-am incercat pentru prima oara saptamana trecuta. Tatal meu imi tot povestea despre cnelele pe care le facea mama sa, asa ca am zis sa-i fac o surpriza. Nu aveam termen de comparatie, dar n-am auzit plangeri.:))
    Pentru cei interesati, recomand ceva util [url=http://mfirma.ro]creare site[/url].

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)