Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Nu suntem francezi, ca tot serbeaza ei La Chandeleur pe 2 februarie, dar ne plac clatitele la nebunie. Asa ca am venit cu o reteta de clatite cu mere, foarte simpla si delicioasa.

    Ingrediente (pentru 2 portii) : 1 măr mare, tare şi aromat, 4 clătite, 200 grame de zahăr, 1 plic de zahăr vanilat, 80 grame de unt gras, 2 cupe de îngheţată (opţional, pentru servire).

    Preparare:
    Topiţi, la foc mic, zahărul într-o crăticioară. Până se topeşte zahărul, curăţaţi mărul, soateţi-i cotorul şi tăiaţi-l cubuleţe. După ce zahărul s-a topit într-o melasă transparentă şi uniformă şi începe să facă bule la suprafaţă, adăugaţi untul tăiat cubuleţe. Amestecaţi bine până se omogenizează untul, adăugaţi merele şi zahărul vanilat. Trageţi deoparte. Pe două farfurii pentru servire întindeţi câte o clătită. Adăugaţi caramelul cu mere şi acoperiţi cu celelalte două clătite. Clătitele cu mere în caramel se pot servi simple, sau cu o cupă de îngheţată de vanilie sau frişcă, stropite cu sirop de caramel.

    Atasamente:
    clatite-cu-mere_14.jpg 187K

    • Vote Down0Vote Up
  • 6 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Arata delicios! Recunosc ca, pana acum, am mancat clatite cu gem de mere, cu cu mar crud. Merge de minune reteta ta, sorina, pentru o seara de vineri, dupa o saptamana de munca. ne rasfatam cu ceva dulce. dar sa stii ca sunt foarte bune si clatitele cu dulceata de afine sau de nuci. sigur eu nu ma multumesc cu 4 clatite :D (Da, stiu, silueta are de pierdut, dar papilele mele gustative vor fi incantate de-a dreptul!).

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Mie imi plac foarte mult clatitele pufoase, aproape la fel de groase ca cele americane, iar la umpluturi nu fac deloc pretentii, insa daca am de ales, aleg fie dulceata de coacaze negre, fie cea de cirese amare, fie nutella cu banane si nuci...mmm, delicios! Asa, clatitele pufoase... Avem nevoie de: 1 pahar de lapte batut, 2 oua, 2 linguri de ulei, 2 linguri de zahar, 1 pahar de faina alba, sare, putin bicarbonat de sodiu, 1 esenta de vanilie. Se amesteca laptele batut cu ouale, zaharul, uleiul si esenta de vanilie. Se adauga faina, sarea si bicarbonatul de sodiu si se amesteca usor, ca sa nu formeze cocoloase. Se prajesc intr-o tigaie tip teflon unsa cu putin ulei, adaugand clatite cu o lingura umezita in apa. Se rumenesc pe ambele parti, la foc mediu. Se pot servi si cu frisca sau smantana.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    hmmm, cu dulceata de coacaze nu am mancat niciodata. in schimb, cu banane si niste inghetata, yummmyyy! mai mancam asa cand mai mergeam la ads place, un local olandez de prin iasi. deja mi-i pofta de ele!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Clatite, yum yum , cu cat dulceata e mai aromata cu atat sunt clatitele mai bune. De curand am incercat clatite umplute cu dulceata de trandafiri si pot spune ca a fost o nebunie curata. Importat e sa iti pregatesti din timp dulceata, si apoi spor la facut clatite :D

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Eu recunosc consider ca micile clatite trebuie servite doar cu ciocolata (fineti sau nuttela), sunt cele mai bune, nu le suport cu nici un fel de dulceata. Parca isi pierd din farmec daca nu sunt cu ciocolata.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Recunosc, pana acum, in toata "cariera" mea de femeie maritata am facut clatite de 3 :D ori. Nu suport sa le vad ca dispar din farfurie inainte de a apuca sa termin sa le fac pe toate. Dar imi plac fooarte mult. Si dulci si sarate. Pentru cele dulci prefer o umplutura putin acrisoara. Gemuri de caise sau gutui sau mere caramelizate sau visine. Pentru cele sarate the sky is the limit. Am incercat cu cascaval, cu pui, cu pui si cascaval, cu ciuperci, cu pui si ciuperci, cu sos, fara sos. Le consider o alternativa la o pizza dupa care nu ma rostogolesc spre casa.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)