Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 26 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Pont pentru salata de icre : pe langa gris sau pesmet, puteti adauga 1-2 linguri miez de nuca macinat. E absolut delicios !

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Ciuperci la cuptor umplute cu ... ciuperci.
    Pentru ca tot suntem in post, va propun o reteta usoara si delicioasa pentru iubitorii de ciuperci. Pentru reteta asta eu aleg sampinioane mari, care in kaufland sunt numite pentru gratar, dar puteti alege si ciperci de dimensiuni medii. Le scot coditele cu grija si le curat. Coditele le curat separat si le toc cat mai marunt. Tapetez o tava cu hartie de copt pe care o ung cu putin ulei de masline. Apoi asez cipercile cu lamelele in sus si sarez fiecare ciuperca in parte. Sarez coditele tocate si le framant putin sa-si ia sare, apoi asez in fiecare palarie cate o gramajoara de codite tocate. Daca toate coditele au fost tocate, ar trebui sa ajunga numai bine. Puteti adauga in fiecare palarie cate o farama de usturoi. Inainte de a da la cuptor picurati in fiecare palarie cate putin ulei de masline. O sa miroasa demential. Sunt gata cand se inchid la culoare.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Si daca nu ar fi post, as presara niste branza obraznica peste ele, sa le topeasca acolo si sa le dea gust. Ca, hai sa fim cinstiti, ciupercile nu sunt foarte aromate, ca sa nu mai zic ca sunt asa de fade ca imprumuta gustul de la condimente sau alte alimente cu care intra in contact. Cel mai bine dau impreuna cu smantana in binecunoscuta ciulama cu ciuperci, sau in orez.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Mie imi plac la nebunie simple. La fel de mult cum imi plac umplute cu branza si marar sau in orez, sau in ciulama sau in orice alt fel imi trece prin cap. Si chiar nu mi se par lipsite de gust, imi aduc aminte din copilarie ca ma invarteam prin bucatarie intreband-o intr-una pe mama daca nu sunt gata, pana ma gonea de acolo, dar mirosul mi se parea demential.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Ce s-a intamplat cu retetele traditionale ? Ei bine, au nevoie constant de imbunatatiri. In plus, aceasta reteta este si de post si vegetariana :-D : fasole verde cu nuci si portocale. Ingrediente : 500 g fasole verde, 1 portocala, 4 linguri de ulei de masline, 1 lingura de otet balsamic, sare, piper, 50 g de nuci maruntite.
    Se fierb pastaile (putem folosi si congelate cand nu e sezonul lor) cu putina sare, astfel incat sa ramana ferme. Se scurg si se scfunda in apa rece ca sa-si pastreze culoarea verde si sa nu se inmoaie.
    Intre timp, se pregateste sosul : se stoarce o portocala, se amesteca zeama cu ulei, otet, sare si piper. Se bat bine continuu pana ce se obţine o emulsie : vinegreta. Se toarna sosul peste fasolea verde, se amesteca, se presara nucile si se serveste cu un vin alb bun.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    apropo de retete vegetariene, pot sa ma laud cu noua mea achizitie: tigaia dry cooker. de cand am luat-o, in fiecare zi fac altceva de mancare. intr-o zi am feliat niste cartofi fierti, i-am pus in straturi in tigaie, apoi am turnat peste ei un mix de oua si lapte, am potrivit de piper si sare si am dat la cuptor pentru 10-15 minute. cu 2-3 minute inainte de a fi gata, i-am scos, i-am acoperit cu telemea, apoi i-am bagat inapoi.
    in alta seara am pus cartofi cruzi, taiati cuburi, ciuperci si morcovi in dry cooker. am potrivit de piper, sare si condimente. in maxim 20 de minute era gata cina mea. am servit-o cu smantana. intr-adevar, am pus 1 lingura de ulei, poate chiar mai putin. optiunea mai sanatoasa e untul.

    • Vote Down0Vote Up


Taguri

Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)