Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 23 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32

    floareacm a spus:

    Buna! Eu stiu si chiar urmez o dieta sanatoasa. Se numeste dieta Rina 90, e un regim disociat recomandat de nutritionist. Nu te infometezi, mananci toti nutrientii necesari organismului si slabesti lent, 1,5-2 kg pe saptamana. Eu sunt la inceputul celei de-a treia saptamani si am cu 3 kg mai putin. Sunt foarte multumita pentru ca nici o alta dieta nu isi arata roadele.


    Buna !
    Si eu recomand aceasta dieta, specal conceputa pentru sportivi. Nu am retinut numele celor care au contribuit la conceperea dietei propriu-zise, stiu doar ca se bazeaza pe principiul disocierii alimentelor consumate in patru categorii.
    Prima categorie : proteinele.
    A doua categorie : produsele amidonoase.
    A treia categorie : carbohidratii.
    A patra categorie : vitaminele.
    Dieta presupune consumul alimentelor in functie de categoria in care se incadreaza si se recomanda ca succesiunea categoriilor sa ramana cea de mai sus.
    Totodata, nutritionistii Rinei 90 (90 e de la numarul de zile recomandat pentru aceasta dieta) recomanda ca micul dejun sa fie constituit din fructe si legume, in sucuri sau proaspete, fara indulcitori, pe care le putem consuma pana la pranz, orele 12. Timpul scurs intre trezire si pranz coincide cu perioada de purificare a organismului si de aceea este nevoie sa fim foarte atenti si sa consumam acele fructe si legume care nu au cu ce dauna organismului. Pe langa aceasta, pluseaza cu energie pana la ora mesei de pranz.
    In cea de-a doua parte a zilei, dupa 12 si pana la 20 seara, putem consuma alimentele din categoriile de mai sus, repet : respectand succesiunea. Intre mic dejun si pranz trebuie sa existe un interval de cel putin 2 ore, in zilele in care consumam doar vitamine, de 3 ore in zilele cu carbohidrati si amidonuri si de 4 ore in zilele de proteine.
    Ultima masa va fi pana la 20, cand vom consuma jumatate din aceleasi alimente de la pranz.
    Medicii recomanda ca painea consumata sa se rezume la doar o singura felie pe care o servim doar la pranz, impreuna cu un bol mic de supa de legume, limpede.
    Spun ca recomand dieta pentru ca am incercat-o si inca o mai tin.
    Atentie insa la consumul de lichide : cel putin 2 litri de lichide pe zi.
    Evitati insa sucurile cu indulcitori, preferati sucurile naturale, proaspete, insa retineti ca un pahar de suc de fructe sau legume poate constitui o masa in sine.
    In zilele in care se consuma exclusiv vitamine, aceste sucuri sunt bine venite. Ele "amagesc" stomacul pana atunci obisnuit cu cantitati mari de mancare, insa energizeaza si favorizeaza digestia datorita apei si fibrelor.
    De amenenea, Rina 90 presupune ca o data la 29 de zile sa nu consumam decat apa, ceai sau cafea pe toata durata zilei respective, urmand ca ziua urmatoare, sa se reia consumul de proteine.
    Aceasta dieta nu este restrictiva, nu este nevoie sa te infometezi pentru a-ti regla metabolismul, pentru ca asta este si scopul.
    Nu trebuie decat sa alegem cu atentie alimentele si sa respectam intervalele orare in care luam mesele.
    Sportul poate aduce mai multe kilograme in minus, evident. Astfel ca recomand macar 20 de minute de mers pe jos in fiecare seara.
    Rina 90 aduce beneficii si pentru psihic. Slabind, suntem multumiti de felul in care aratam, capatam incredere si fructificam buna dispozitie in orice moment.
    Urez succes tuturor celor care vor tine dieta.
    Pentru mai multe detalii si indicatii, nu ezitati sa "rascoliti" google-ul. Veti gasi tot ceea ce aveti nevoie.
    Numai bine !


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Toate fugim dupa cate o dieta cu rezultate cat mai rapide si cat mai bune. Vin cu un mic sfat, oricat ar fi de stricta dieta o bucata de ciocoalta nu stica ... chiar ajuata. Nu orice fel de ciocolata, ciocolata neagra.
    Desi abunda in calorii, ciocolata neagra contine antioxdanti si alte substante despre care cercetatorii sustin ca ajuta la slabit. Unde mai pui ca cei care consuma ciocolata neagra sunt mai putin predispusi la riscul dezvoltarii bolilor de inima sau atacurilor cerebrale. Ciocolata care-ti salveaza silueta trebuie sa contina cel putin 70% cacao. Cu cat procentajul de cacao e mai mare cu atat mai bine :)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 10 ani
    Avatar
    Prima vizita 22 septembrie 2013
    Comentarii: 3
    Discutii:
    Nimeni nu vrea sa se infometeze si nimeni nu slabeste mancand la fel de mult. Asadar, mancati incet numai cand va este foame si nu cand va este pofta. Prin incet, vreau sa spun sa mancati cumpatat astfel ca organismul dumneavoastra sa perceapa senzatia de satietate.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)