Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ionela
    Ionela     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 6
    Discutii: 1
    Ca tot ne indreptam cu pasi repezi spre zilele calduroase din vara as vrea sa stiu si eu ce bauturi preparati voi pentru a trece cu bine de canicula?
    In afara de limonada/oranjada eu imi mai pregatesc urmatoarea racoritoare cu pepene galben si pepene verde: cate 200 grame de miez de pepene galben si, respectiv, de pepene verde, doua linguri de miere, scortisoara si 250 ml de infuzie de menta. Pepenele si mierea se pun in storcatorul de fructe. Dupa ce s-au omogenizat, adaug infuzia de menta si scortisoara. Inainte de a fi consumata, bautura se pastreaza 10 minute la rece.

    • Vote Down0Vote Up
  • 9 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Ionela_Nastase
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 74
    Discutii: 5
    Mama face un suc de soc(socata) extraordinar. Asta este reteta:
    Ingrediente: 1 kg zahar, 10-12 flori de soc mari, 4-5 lamai sau un pachetel cu sare de lamaie, 150 g zahar pentru caramel, 8 l apa.
    Mod de preparare: Zaharul se fierbe cu 3 l apa si cu sarea de lamaie sau zeama de la o lamaie, 15 minute ca sa se transforme in zaharuri mai simple (glucoza si levuloza), in lichidul acidulat, care va fermenta mai repede fara drojdie de bere (numai cu drojdiile salbatice care se gasesc in aerul din mediul inconjurator). Se pune in borcande 10 l, completand cu restul de apa rece, zeama de lamaie, coaja de la 1-2 lamai, pentru aroma si florile de soc. Pentru culoare, se caramelizeaza zaharul, (maro deschis) si, cand se formeaza putina spuma deasupra, se stinge cu 1/2 l din lichidul respectiv. Se lasa sa fiarba pana cand se topeste caramelul, apoi se adauga in borcan si se amesteca bine; borcanul se lasa acoperit cu un tifon, ca lichidul sa fermenteze 3-4 zile, amestecand cu lingura, de 3-4 ori pe zi. Cu 10 g drojdie frecata cu o lingurita de zahar pina se lichefiaza si, apoi, amestecata cu lichidul din borcan, sucul va fermenta mai repede, in 48 ore. Se poate consuma imediat, dupa ce a fost tinut la frigider. Fara drojdia de bere, numai cu drojdii salbatice, sucul va avea un gust mai placut si se va conserva mai bine. In oricare varianta, dupa ce sucul a devenit putin sifonat, se strecoara prin tifon dublu, cu un strat subtire de vata deasupra si se toarna in sticle care se vor astupa foarte bine cu dop de pluta, legat cu sfoara. Sticlele se vor pune la rece imediat; fara drojdie, sucul va fermenta mai lent, in circa doua saptamani; apoi, se poate consuma, cu o bautura alcoolizata. Cand se deschide sticla, sucul spumeaza ca o sampanie. Se poate pastra la rece 3-4 luni. Savurati!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Ce spui de ceva racoritor cu zmeura ?
    Ingrediente pentru bautura racoritoare cu zmeura:
    - 1,3 cani zmeura
    - 3 linguri de zahar
    - Jumatte de cana de suc de lime
    - 2-3 cani de apa minerala (care poate fi inlocuita cu Sprite).
    - gheata

    Pregateste intai un sirop: pune zmeura intr-un bol potrivit, adauga zahar si suc de lime si zdrobeste-le cu spatele unei linguri de lemn. Lasa-le sa stea 10 minute. Treci amestecul printr-o strecuratoare fina, astfel incat sa poti indeparta semintele fine ale fructelor. Umple patru pahare cu gheata si toarna in fiecare pahar cate un sfert de sirop. Completeaza restul paharului cu apa minerala sau Sprite. Amesteca in pahare pentru ca ingredientele sa se combine.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Simplu: 2 l de ceai de menta cu lamaie si gheata + miere

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Ionela suna foarte delicioasa reteta ta cu pepene galben si rosu... Dar mie nu-mi place scortisoara. O sa o incerc dar fara scortisoara. Si cred ca o sa adaug si putina lamaie, pentru putina aciditate.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Daca iti adori ciocolata, cum e cazul meu :D, incearca o bautura racoritoare si dietetica.

    Ingrediente:

    1 grapefruit
    2 mere
    2 kiwi
    2 morcovi
    frisca light
    ciocolata dietetica lichida pentru decor

    Mod de preparare:

    Se curata grapfruitul pentru a nu fi prea amar din cauza cojilor, se curata kiwi de coaja, iar restul se spala si se pun intregi in storcator. Se pune intr-un pahar si pe deasupra se orneaza cu frisca si ciocolata.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Si mie imi plac bauturile preparate in casa:
    - ceiaurile cu gheata de orice fel
    - limonade cu putina menta (am tot timpul menta in congelator)
    - compoturi - vara din fructe de sezon, iarna din mere, pere, gutui sau caise deshidratate
    - uneori cand fac prajituri cu mere la care trebuie sa curat merele de coaja, pastrez coaja si o folosesc pentru ceai. Cu putina scortisoara, sau cu lamaie, e delicios

    Iats si o reteta pentru o bautura alcoolizata pentru vara, usor de facut in casa si care taie setea:
    A. Sangria
    Ingrediente:
    1 sticla de vin rosu (Cabernet Sauvignon, Merlot, Rioja, Zinfandel, Shiraz)
    1 lamaie taiata felii
    1 portocala taiata felii
    2 linguri de zahar
    1 paharel de brandy
    2 pahare de apa minerala
    Preparare:
    Turnati vinul intr-un bol si stoarceti sucul de la feliile de lamaie si portocala. Puneti feliile de fructe in vin (scoateti semintele daca este posibil) si adaugati zaharul si brandy-ul. Lasati la rece peste noapte. Adaugati apa minerala inainte de servire.
    Daca doriti sa serviti Sangria imediat, folositi vin rosu racit si serviti cu multa gheata.
    Tips:
    Daca doriti sa faceti Sangria dvs mai deosebita, puteti adauga capsuni taiate, piersici, afine, zmeura, kiwi, un pic de gin, brandy sau rom, un pahar de bere de ghimbir, suc de lamaie sau suc de limeta.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Am incercat retata ta si ma declar multumita de rezultat, astfel ca ofer una din bauturile racoritoare pe care o fac eu acasa. Contine ghimbir si merita incercata, s-ar putea sa o iubesti.

    Ingrediente:
    - o radacina medie de ghimbir
    - zeama de la 2 lamai
    - 4 linguri de miere sau zahar (cum preferi)
    - 1 litru de apa

    Preparare :
    Curati ghimbirul de coaja, il maruntesti si il pui in blender impreuna cu zeama de lamaie, zaharul(/mierea) si apa, "Le zapacesti" pe toate bine pana la omogenizare. Lichidul obtinut se strecoara in pahatadaugam 2 cuburi de gheata ... sa aveti pofta :)
    Daca vrei sa fie mai amarui, poti adauga si un pic de coaja de lamaie in blender ;)


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Vara imi place mult si ceaiul cu fructe si limonada.

    Ingrediente:

    12 cirese (acusi e sezonul lor :D)
    2 banane
    o cana de ceai
    o lingurita zeama de lamaie
    o lingurita sirop de fructe
    o lingurita zeama de portocale
    un pahar limonada
    o lingurita zeama de ananas
    2 cani apa
    zahar

    Mod de preparare:
    Mai intai punem sa fiarba jumatate din cantitatea de apa, apoi adaugam ceaiul rece, siropul de frucre, zeama de lamaie, restul de apa si zeama de portocale. Se lasa sa se raceasca, iar inainte de servire se pun restul ingredientelor.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Limonada... pt ca deja gasim pe piata pepenele rosu puteti incerca limonada de pepene rosu. Este super racoritoare ;;)

    Ingrediente:

    - 600 g pepene rosu
    - zeama de la o jumatate de lamaie
    - 3 linguri de miere
    - 4 cuburi de gheata
    - cateva frunze de menta pentru decor

    Mod de preparare:
    Curatam pepenele de samburi si il taiem cubulete il punem in blender alaturi de zeama de lamaie, mierea, gheata si mixam bine. Turnam continutul obtinut in pahare si decoram cu frunzele de menta.


    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)