Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 14 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 03 aprilie 2011
    Comentarii: 4
    Discutii:
    am o intrebare in legatura cu salata de avocado. usturoiul poate fi inlocuit cu leurda?

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 12 ani
    icegirl
    icegirl     Link Comentariu
    Membru, Moderator
    Prima vizita 01 martie 2011
    Comentarii: 17
    Discutii: 4

    am o intrebare in legatura cu salata de avocado. usturoiul poate fi inlocuit cu leurda?


    Hmm, nu stiu exact pentru ca nu am avut ocazia sa incerc leurda pana acum. Insa avand in vedere ca mai este cunoscuta si sub numele de usturoiul salbatic, cred ca ar merge :). Daca o sa am ocazia o sa cumpar si o sa incerc.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Eu am incercat urmatoarea reteta de guacamole :
    Ingrediente:
    - 4 rosii
    - 4 avocado
    - 1 ceapa mica
    - 2 catei de usturoi
    - o legatura coriandru
    - zeama de la o lamaie
    - 2 ardei iuti
    - chips tortilla pentru servire
    Se indeparteaza coaja rosiilor dupa care cu o lingurita se scot samburii, pentru a nu lasa prea multa zeama. Se taie in cubulete mici. Avocado se taie in 2 si cu o lingurita, se scot samburii, se curata de coaja. Se freaca pana devine ca o pasta sau se poate introduce intr-un blender pana devine totul ca o simpla pasta. Se adauga zeama de lamaie si se amesteca bine. Dupa aceea adaugam ceapa taiata foarte marunt si fin, usturoiul zdrobit si coriandru. Se amesteca totul foarte bine, adaugam ardeiul iute taiat foarte marunt si fin continuam amestecarea dupa care adaugam rosiile. Se amesteca si se da la frigider 1 ora. Daca nu mancati picant, puteti sa renuntati la ardei. Se servesc cu tortilla chips.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ionela_Nastase
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 74
    Discutii: 5
    Eu va propun o varianta mai clasica si mult mai simpla.

    INGREDIENTE:
    1 avocado bine copt (coaja fructului trebuie sa fie ferma insa daca apasati usor cu degetul, miezul trebuie sa fie putin moale, untos d.p.d.v. al consistentei)
    4 - 5 catei de usturoi (dupa preferinte)
    zeama unei jumatati de lime (proaspat stoarsa)
    sare de mare fin macinata

    MOD DE PREPARARE:
    Usturoiul se zdrobeste in presa pentru usturoi.
    Miezul de avocado se pune intr-un bol si se zdrobeste foarte bine cu furculita (un fruct copt va dobandi astfel o consistenta cremoasa).
    Se amesteca miezul de avocado pregatit cu cateva picaturi de zeama de lime (dupa preferinta), usturoiul zdrobit si un praf de sare.

    Sper sa va placa! :-D


    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)