Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Cand am musafiri si trebuie sa pregatesc un desert rapid si gust tot timpul o salata de fructe ma salveaza, nu pierd mult timp, nici nu murdaresc toata bucataria si nici nu ma ating de cuptor. Ca magia sa se intample avem nevoie de:

    6 căpșune
    20 cirese confiate (pot fi și din compot)
    2 piersici din compot (pot fi și proaspete)
    o portocală
    un măr
    3 banane
    5 linguri iaurt cremos simplu
    zahăr vanilat după gust
    4 linguri smântână (opțional) pentru o consistenta mai groasa

    Se taie totul frumos in cubulete si se aseaza in boluri de sticla fructele peste care se adauga cate o linguri de iaurt. Pofte dulci!


    • Vote Down0Vote Up
  • 2 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Ca sa fim in ton cu anotimpul, eu va propun o salata de citrice cu nuci, foarte usoara, foarte rapida si cu parfum de sarbatori. Avem nevoie de: o portocala, un grepfruit, o lingura de sirop de artar si nuci macinate. Portocala si grepfruitul se curata si se taie cubulete, se pun intr-un bol, se adauga siropul de artar, se amesteca, iar la final adaugam si nucile macinate marunt.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Si eu ador salatele de fructe, dar fara nuci. Stomacul meu e mai pretentios si nu prea vrea nuci. Acum, iarna, pregatesc ceva dulce din mere, pere, banane, clementine (pt. ca sunt mai dulci decat mandarinele si portocalele), cateva boabe de struguri si iaurt cu capsuni. Uneori, insa, mai fac smoothie din banane si iaurt, bineinteles tot cu aroma de fructe. In schimb, duc dorul harbuzului. Am mai vazut prin supermarketuri, dar e mult prea scump.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)