Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Raluca_Chef
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 25
    Discutii: 14
    Cea mai buna tarta everrrrrrr, foarte usoara si nu prea dulce insa foarte fresh pentru aceasta vara.
    Atasamente:
    2012-08-20 18.31.39.jpg 2M

    • Vote Down0Vote Up
  • 2 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Arata foarte bine! =P~ Ador tartele cu fructe. Ce reteta ai folosit?... Am fost pe la bunici de curand, asa ca am in frigider foarte multe prune pe care as putea sa le folosesc intr-o tarta delicioasa ca cea din imagine :-?. Reteta pe care o stiu eu contine: 1 cana faina, 1 cana zahar, cam 150 g unt sau margarina, 1 ou, 1 plic praf de copt, sare, ½ kg prune, 100 g zahar, 2-3 linguri de scortisoara.
    Faina se amesteca cu untul, sarea si praful de copt, pana se obtine un aluat nisipos. Se adauga 1 galbenus si cana de zahar. Cand aluatul devine omogen, se pune la frigider pentru 30 minute. Intre timp, se spala prunele, se taie in jumatati si se scot samburii.
    Zaharul se amesteca cu scortisoara, in care se vor pune prunele. Se amesteca bine, ca prunele sa fie complet acoperite de zahar. Aluatul racit se imparte in doua bucati, una mai mica va fi grilajul tartei. Se intinde o foaie putin mai mare ca si forma de tarta. Tava se tapeteaza cu unt si faina. Se aseaza foaia de tarta si se inteapa cu furculita, apoi se aseaza si prunele, acoperind cu grilajul din aluat. Tava se lasa la cuptor pentru 20 de minute.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Ador tartele cu fructe, ce mai tare tarta de vara asta a fost cea cu pepene galben
    Ingrediente: 200g piscoturi, 500g miez de pepene galben, 150g unt, 1 plic gelatina, 100g zahar, 200g frisca, zahar vanilat, fulgi de ciocolata.
    Mode de preparare: maruntesti piscoturile si le amesteci cu untul topit. Pui amestecul intr-o forma cu pereti detasabili. Amesteci miezul de pepene cu 100g zahar si plicul de gelatina. Apoi adaugi frisca batuta cu zaharul vanilat. Amestcul va fi turnat peste piscoturi. Se tine totul la frigider pana adoua zi. Cand va fi ornata cu fulgi de ciocolata si alte fructe. Pofta buna!

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)