Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Sunt anumite feluri de prajituri pe care mama mea le pregatea doar in preajma sarbatorilor de iarna, din simplul motiv ca erau mai deosebite, mai pretentioase la pregatit si... in felul acesta, de fiecare data cand mananc "alba ca zapada" sau "televizor", reinnoiesc in minte copilaria, bradul, cadourile si iarrrna care parca nu era atat de aspra pe vremea aceea. Am amintit de "alba-ca-zapada" si "televizor", dar preferatele mele erau cornetele umplute cu crema de unt si caramel, glazurate cu nuca macinata. Si pentru ca numai mama putea sa pregateasca asa ceva si sa-i mai si iasa de fiecare data, nu am cum posta reteta. Din nefericire, va trebui sa smulg secretul si asta nu e deloc usor. Dar promit solemn sa fac rost de ea. Cu siguranta eu voi pregati cornetele de Craciun, clar !

    • Vote Down0Vote Up
  • 5 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Raluca_Chef
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 25
    Discutii: 14
    Cred ca toata lumea a auzit de "Salamul cu biscuiti" este prajitura pe care o gasesc de sarbatori aproape la toata lumea la care ma duc. Nu e nici foarte dulce, nici foarte satioasa este perfecta pentru a tine de foame:) si atat.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Copilaria mea a fost marcata de acest "salam de biscuiti". Mama nu-l gatea doar de sarbatori ci si cu alte mici ocazii de-a lungul anului. E destul de usor de preparat, daca gasesti biscuitii obisnuiti ideali:D. Ai nevoie doar de acesti biscuiti, 1 pachet de unt sau 1 pachet de margarina, zahar, cacao, rahat, nuci, stafide, esenta de rom si mult spatiu de desfasurare. se pastreaza si destul de bine. Acum parca as manca o bucatica :P

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    eu prefer turta cu julfe, pregatita numai in Ajunul Craciunului. E cunoscuta si sub denumirea de Scutecele Domnului. Nu stiu de ce, dar stiu sigur ca e asa buna! :Dimage
    Atasamente:
    Julfa1.jpg 305K

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Cum a spus si Raluca_Chef salamul de biscuiti este gasit in multe case de sarbatori, doar ca acest dulce nu imi place si il evit pe cat de mult pot oriunde ma duc. Eu de craciun si rev pregatesc "alba ca zapada" usoara si delicioasa, dar in acest an mai am mai incercat "Noapte si zi" pe langa foile de alba ca zapada in mijloc se pune o "foaie" de pandispan in care am pus cacao, si normal cremele pe care fiecare pe place. Iese foarte buna si daca esti fac "Alba ca zapada" sigur vei iubi si aceasta parjitura

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Eu nici nu pot sa ma uit la salamul cu biscuiti. Imi aduce aminte de copilaria in care mama nu mai stia saraca ce sa ne faca bun si combina tot ce gasea prin camara ca sa ne ofere un dulce. In aceeasi categorie intra si prajiturile cu foi Lica. Stiu ca e bun, sotul meu e innebunit dupa el si mananca numai de la altii :D. Cateodata ma trezesc servita cu cate o felie de persoane care nu ma cunosc prea bine, ma uit la ea, miroase bine, pare aromata, dar, pur si simplu nu pot sa inghit.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)