Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Ingrediente: 3 banane; 80 grame de zahar, 1 plic de zahar vanilat, o ceasca de ceai de fructe de padure ; 1 lingura zeama de lamaie; 1 lingura nuca de cocos ; 4 linguri frisca ; 200 g inghetata de vanilie ; 50g migdale tocate;
    Mod de preparare : Alegi bananele bine coapte, care sunt mai dulci si mai usor de pasat. Le decojesti si le pui in bolul mixerului, impreuna cu zeama de lamaie si ceaiul de fructe de padure. Mixezi ingrediente apoi adaugi zaharul vanilat, nuca de cocos si zahar dupa gust. Torni crema intr- craticioara si o fierbi la foc mic timp de 3 minute, amestecand continuu. Dupa crema s-a racit, incorporezi frisca proaspat batuta. Repartizezi crema in cupe si o pastrezi in frigider pentru 1 ora. Inainte de serivire, pui in cupe semisfere de inghetata si decorezi cu migdale tocate. Poti decora inghetata cu visine sau sirop de ciocolata.

    • Vote Down0Vote Up
  • 5 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Banane, inghetata, migdale .. yumy, yumy. Suna grozav retata ta si cum nu se poate mai bine chiar am ingredientele nu-mi vine sa cred , fug in bucatarie sa prepar aceasta minunatie de desert. Multumeeeeeesc

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    chiar ca yummyy si usor de facut :D. eu o sa inlocuiesc migdalele cu cateva alune si o sa fac reteta in weekend. azi am gasit pe forum o reteta de tarta cu prune si imi face cu ochiul. dupa o zi de munca, mirosul de ceva dulce care cuprinde toata casa chiar e relaxant.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Suna intr-adevar delicios! =P~ Eu am incercat si o crema-inghetata de pepene galben, foarte, foarte buna si racoritoare. Am folosit 1 pepene galben, 150 de grame de iaurt mai dulce, cremos, 100 de ml frisca lichida si 1 lingura de miere se albine. Pepenele se curata si se taie cuburi, se amesteca cu celelalte ingrediente si se mixeaza bine cu mixerul vertical, pana obtinem o pasta fina, pe care o dam la congelator pentru 2 ore, dupa care se mixeaza din nou. Inca 2 ore si repetam procedeul... :-D. Se taie un alt pepene in jumatate si se curata de samburi. Se umple aceasta jumatate cu crema-inghetata si se orneaza cu un topping caramel. Va recomand sa incercati! :p

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Multumesc, Mihaela. Sunt convinsa ca tocmai mi-am dat pe spate soacra cu reteta ta de inghetata cu pepene galben la patrat. La inceput lumea a parut putin dezamagita cand am anuntat ca nu vom servi tort, dar cand am aparut cu inghetata, a facut senzatie. Nu mai terminau sa ma laude la sfarsit pentru cat de buna a iesit.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Nicole
    Nicole     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 10
    Discutii:
    eram in cautarea unei retete de inghetata de casa rapid si usor de facut, si uite ca am gasit una, dar cum nu ma dau in vant dupa migdale le voi inlocui cu miez de nuca, cred ca va fi o nebunie

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)