Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Am vazut recent o emisiune in care cineva a gatit cartofi in crusta de sare. Am prins la final reteta, adica nu stiu ingredientele si cu atat mai putin cantitatile. Dar ! La final, cartofii aia in prealabil fierti in coaja, apoi "tratati" cu o compozitie pe baza de sare, apa si faina, si rumeniti in cuptor pana se intareste crusta, aratau bestial ! Si cica erau si foarte gustosi.
    Are cineva vreo reteta ? A gatit cineva vreodata asa ceva ? As risca sa mixez eu niste ingrediente, dar daca nu iese, macar sa am salvarea dintr-o parte :)

    • Vote Down0Vote Up
  • 2 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Nu stiu exact cum au fost preparati cei vazuti la tv dar uite o reteata incercata si reusita :-D
    Ingrediente: 4 cartofi mari, 1 albus de ou, sare grunjoasa (de muraturi), unt sau smantana.
    Mod de preparare : se spala bine fiecare cartof fara a se curata de coaja. Se da prin albus de ou si prin sare grunjoasa, apoi la cuptor cam 1 ora sau pana cand cartofii sunt facuti (in functie de marimea cartofilor poate dura mai mult sau mai putin). Se scot cartofii se taie in doua pe lungime si se pune cate o lingura de unt pe fiecare jumatate sau smantana. Pofta buna!

    • Vote Down1Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Exista o reteta de cartofi copti in crusta de sare cu crema de smantana. Ingrediente : cartofi de marime mijlocie, ulei de masline
    sare, smantana, mustar si ceapa verde. Se introduc cartofii la cuptor pe o tava intinsa si se coc cam o ora. Se amesteca smantana cu mustarul si cu jumatate din cantitatea de ceapa verde. Se cresteaza in varf cartofii si se introduce in fiecare crestatura cate o lingura din amestecul cu smantana. Se asaza apoi pe un platou si se decoreza cu ceapa verde.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)