Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Raluca_Chef
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 25
    Discutii: 14
    Imi place varza si incerc mereu sa imi pregatesc salate care mai de care mai interesante pentru a exploata aceasta leguma:)

    Salata de varza cu prune uscate:

    Ingrediente:
    - o varza verde (taiata fideluta si tot asta in fasii subtiri)
    - 2 cepe rosii (care se vor taia subtiri pe lung)
    - o portocala (dupa gust poti adauga doar zeama de portocala sau poti taia marunt cateva felii de portocala si adauga in salata)
    - prune uscate;
    - un varf de sare si de pieper;
    - 2 linguri de ulei;

    Se pune totul intr-un bol se amesteca si apoi se serveste (recomand insa sa fie tinuta la frigider cateva minute). Pofta Buna!


    • Vote Down0Vote Up
  • 13 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Mie personal nu imi place varza, dar prietenul meu o adora, asa ca iti recomand o reteta pe care el o pregateste. El spune ca e delicioasa. Daca va place, sa-mi spuneti si mie, poate ma dau si eu pe varza de acum.
    Salată de varză roşie cu mere :
    Ingrediente:

    - o varză roşie medie
    - 1 măr mare
    - o lingură ghimbir ras
    - o lingură muştar Dijon
    - 2 linguri ulei de măsline
    - o linguriţă miere
    - zeama de la o jumătate de lămâie
    - sare si piper

    Varza se toacă mărunt şi se pune într-un castron. Se înlătură cotorul de la măr şi se taie în felii subţiri care se pun imediat în puţină apă rece cu zeamă de lămâie, pentru a evita oxidarea pulpei. După 2-3 minute, feliile se scot din apă, se scurg şi se pun peste varză. Separat, într-un castron mai mic, se amestecă ghimbirul cu muştarul şi mierea, se adaugă oţet, ulei, sarea si piperul, după gust. Sosul se toarnă peste varza tocată şi se amestecă.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Combinatie de varza cu mar si miere ... hmmm o sa incerc da totusi miere cu varza ...
    Mie imi palace mult salata de varza cu morcov :
    Ingrediente:
    - 1/2 varza (tocata fidelute)
    - 1 morcov (tocat maruntel)
    - 2 linguri de ulei
    - zeama de la jumatate de lamaie sau 2 lingurite de otet (dupa preferinte)
    - sare

    Punem intr-un bol varza tocata cu sarea (dupa gust) si amestecam. Adaugam apoi morcovul, otetul(/zeama de lamaie), uleiul si amestecam bine. Pofta Buna!


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Adaug o reteta cu salata de varza murata cu sunca:

    Contine:
    - o varza murata medie sau mica;
    - sunca;
    - maioneza (preparata in casa)
    - un varf de piper;

    Mod de preparare: Se spala varza murata bine si apoi se taie in fasii subtiri si lungi. Sunca se taie cubulete, si se pune intr-un bol peste varza. Maioneza o preparam din 4 galbenusuri fierte, pe care le sfarmam bine, adaugam doar un pic de sare si apoi amestecam continuu cu ajutorul unei linguri de lemn in timp ce adaugam ulei treptat cateva picaturi pe rand pana se transforma intr-o pasta. Atentie, sa te opresti in a mai adauga ulei la timp inainte ca maioneza sa se strice (sau taia). Se pune maioneza peste compozitie si se amesteca totul foarte bine la un loc. De cele mai multe ori servesc salata de varza murata cu sunca alaturi de friptura.

    Ps. Am incercat salata de varza cu mar si miere si am fost foarte multumita...e gustoasa foc! Nu ma asteptam, sincer:) mrs mult albinuta


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    BAICU_ANA+MARIA
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 63
    Discutii: 2
    - varza 1 buc. (750 g)
    - morcov 1 buc. medie (110 g)
    - ceapa 1 buc. mica (50 g)
    - lapte 100 ml
    - zahar 25 g
    - maioneza 50 g
    - otet de vin alb 3 linguri
    - zeama de lamaie
    - sare, piper
    Taiati varza cat mai fin cu putinta si puneti-o intr-un bol mare. Adaugati morcovul, ras si el cat mai marunt (secretul acestei salate este tocmai ca legumele sa fie taiate foarte fin).
    Puneti ceapa taiata marunt. Amestecati foarte bine. Intr-un castron mic, faceti sosul din lapte, zahar, maioneza, otet si zeama de lamaie. Turnati-l peste varza, morcov si ceapa, amestecati bine si condimentati dupa gust.
    Dati la frigider doua-trei ore si serviti salata alaturi de friptura.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ionela_Nastase
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 74
    Discutii: 5
    Ingrediente:
    1 kg varza alba, tocata
    1/2 ardei gras rosu (circa 75 g), tocat foarte marunt
    1/2 ardei gras galben (circa 75 g), tocat foarte marunt
    2 lingurite de zahar tos
    2 lingurite de seminte de chimen
    1 lingurita de boia dulce
    2-3 lingurite de sare
    piper negru, proaspat macinat
    3 linguri de suc de lamaie
    6 linguri de ulei de manline extra virgin
    1 legatura de marar proaspat, tocata
    Instructiuni:
    Intr-un castron se sareaza varza, se pipereaza, se presara cu chimen si stropeste cu sucul de lamaie si cu 5 linguri de ulei de masline. Se amesteca totul foarte bine, se acopera castronul si se transfera in frigider. Se lasa sa stea 2 ore, sau pana cand varza se raceste bine, absoarbe aromele si se inmoaie putin.

    Se adauga ardeii grasi si mararul tocat, se presara cu zahar si boia si se amesteca bine. Se stropeste salata cu restul de ulei de masline si se serveste imediat, rece.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Mie imi place mult salata de varza cu rosii. Ea gustoasa, ieftina cat de cat si usor de preparat.

    Ingrediente:

    o jumatate de varza
    un ardei
    4 rosii
    un castravete
    sare
    piper
    ulei
    otet

    Mod de preparare:

    Se taie varza fideluta, ardeiul cat mai marunt, castravetele in cubulete, rosiile la fel. Se amesteca toate ingredientele cu sare, piper, uleiul si otetul.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Excelente retete!
    Salata de cruditati
    - morcov
    - telina
    - mar
    -varza (rosie/verde)
    in cantitatile dorite si stropite cu un pic de ulei de masline

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Raluca_Chef
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 25
    Discutii: 14
    Varza acra cu ciuperci

    Ingrediente:
    - 1varza acra
    - 200 g de ciuperci
    - 1 catei de usturoi
    - o legatura de patrunjel
    - ulei de palmier
    - 2 cepe verzi
    - sare si piper
    - iaurt grecesc

    Mod de preparare: Varza murata se va toca marunt si se va pune intr-un bol de plastic. Se taie ceapa verde si patrunjelul si se pun peste varza murata. Se adauga apoi ciupercile taiate felii foarte subtiri. Pisam usturoiul foarte bine intr-un bol separat si il frecam cu o lingura de lemn adaugand usor ulei pana i-a forma unei paste omogene, dupa care turnam 3 linguri de iaurt grecesc si amestecam totul la un loc. Obtinut sosul se rastoarna peste bolul cu varza murata. Condimentam cu nitel piper. Pentru a avea un efect mai deosebit cand servesc salata de varza murata musafirilor o asez in boluri mici de sticla. Pofta mare!


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    In ciuda diversitatii de legume, prefer varza calita, cu afumatura. Gustul de varza murata imi place mult. De obicei, iau de la mama cate o varza, o pun in apa, pentru a iesi sarea, apoi o toc mai marunt si o pun intr-o tigaie cu pereti mai inalti. Potrivesc de piper, sare si delikat si o lasa asa pana in momentul in care e aproape gata, iar in bucatarie e o aroma imbietoare! Spre final pun si o foaie de dafin si kaizer feliat subtire sau jumari.

    Cand eram mai mica preferam sa mananc varza murata cu turte simple :)). Nu ma mai saturam!


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Si mie imi plac foarte mult salatele de varza si recomand o reteta deosebita in special pentru colorit, care este si foarte hranitoare. Este vorba de 'Salata de varza rosie cu mere si nuci'.

    Ingrediente

    1/2 de varza rosie
    1 mar (verde)
    1 mana de nuci
    sucul 1/2 de lamaie
    patrunjel tocat
    ulei de masline
    sare

    Varza rosie se taie fin fidelute, se freaca cu sare si se lasa la inmuiat 1 ora, asta pentru ca este mai tare decat varza alba. Se scurge de zeama, apoi se condimenteaza cu sare dupa gust, suc de lamaie si uleiul de masline. Se amesteca cu patrunjelul verde si miezul de nuca maruntit bine si se adauga la final bucatile de mar, pentru a nu se colora prea tare si pentru a pastra contrastul frumos de culori. Se poate servi atat simpla cat si alaturi de felul principal.


    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)