Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Georgis
    Georgis     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 11
    Discutii: 1
    Buna, sunt innebunita dupa salata din piept de pui, mi se pare foarte fresh si gustoasa, plus ca nu are nici calorii foarte multe, si e suficienta pentru o masa sanatoasa. Problema e ca m-am cam saturat de retetata clasica pe care o stiu eu si as mai diversifica un pic meniu. Voi ce retete stiti pentru salata cu piept de pui?

    • Vote Down0Vote Up
  • 11 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    alidalen
    alidalen     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 15
    Discutii:
    Buna, poate ar fi fost mai usor daca ne spuneai ce folosesti pentru reteta ta.
    Uite cateva sugestii:
    - piept de pui, rosii, stafide, portocale si dressingul care-ti place pentru o salata bella sicilia. Eu nu ma omor dupa stafide, dar, in mod absolut surprinzator, ma dau in vant dupa combinatia pui - portocala, deci am incercat sa ma joc cu ingredientele sa vad cu ce pot inlocui stafidele. Asa am ajuns la cascaval taiat cubulete, dar poti sa incerci propriile tale amestecuri
    - piept de pui, telina. Salata asta e buna si cu un dresing simplu, dar imi place sa o imbogatesc cu bucatele de mar si mai ales miez de nuca.
    - si in general, cred ca merge facuta cu ce se mai gaseste prin frigider: porumb dulce, telina apio, lasa imaginatia sa zburde

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ionela_Nastase
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 74
    Discutii: 5
    eu una sunt moarta dupa salata cu piept de pui cu dressing de iaurt (de obicei o cumpar pe cea de la mc pentru k dressingul acela face toti banii). cand o fac acasa am mare grija ce pun in ea pentru ca vreau sa fie 100% delicioasa si naturala(incerc sa cumpar legume doar de la tarani care se vede ca au muncit pentru ceea ce au pus pe taraba)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    la salata de piept de pui cu un dressing preferat se poate pot pune bucati de ananas .. ii daun un gust foarte bun

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ionela_Nastase
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 74
    Discutii: 5
    Mai puteti incerca o combinatie de: salata, rosii, castraveti si pietul de pui preparat cu sos de rosii + condimente(pieptul trebuie sa fie scazut tare in ideea ca nu trebuie sa balteasca sos)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Incearca reteta asta.

    Ingrediente:

    5-6 cartofi
    1 piept de pui
    150 g ciuperci
    1/2 ardei kapia sau gogosar
    4 linguri maioneza, la care am adaugat 1 lingura smantana si un catel de usturoi tocat
    3 linguri porumb din conserva

    Mod de preparare:

    Pieptul daca il aveti proaspat il prajiti la gratar apoi il taiati fasii. Cartofii ii fierbem ii curatam de coaja si apoi ii taiem cubulete. Ardeiul il taiem cubulete, ciupercile le taiem feliute si le calim in putin unt. Intr-un castron punem cartofii taiati, pieptul de pui, ardeiul, porumbul din conserva si ciupercile. Adaugam maioneza (puteti inlocui cu un iaurt mai gras). Condimentam cu sare si piper si amestecam usor. Servim ornata cu o feliuta de ardei.

    Georgis a spus:

    Buna, sunt innebunita dupa salata din piept de pui, mi se pare foarte fresh si gustoasa, plus ca nu are nici calorii foarte multe, si e suficienta pentru o masa sanatoasa. Problema e ca m-am cam saturat de retetata clasica pe care o stiu eu si as mai diversifica un pic meniu. Voi ce retete stiti pentru salata cu piept de pui?




    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    pregatesc si eu uneori salate cu piept de pui, insa mai rar acum. daca tot se gasesc atatea legume si fructe prin piete, prefer sa las carnea pentru altadata. evident, mai mananc uneori, pentru ca oricine are nevoie de fibre :D

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Revin cu o reteta delicioasa de pui cu ciuperci, pentru care avem nevoie de 300 de grame de piept de pui, 2 castraveti murati, 250 de grame de ciuperci champignon, maioneza, sare, piper. Se fierbe pieptul de pui, se raceste, dupa care se taie in bucati mai mici. Castravetii murati se dau prin razatoare, ciupercile se fierb si se taie felii, apoi se amesteca totul, se sareaza, se condimenteaza, iar la final se adauga maioneza... un deliciu =P~ !

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Suna bine reteta ta, Mihaela_C si cum s-au murat castravetii numai bine pica. Nu sunt eu un mare fan al amestecului de maioneza cu castraveti murati... cred ca voi inlocui maioneza cu un sos, dar mai intai incerc si apoi o sa-ti spun cum a iesit :)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Raluca_Chef
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 25
    Discutii: 14
    Maioneza cu conopida si ciuperci este cea mai ideala combinatie. Este super gustoasa .... poti sa o servesti la orice tip de meniu si cu orice ocazie. Usor de preparat va asigur ca va fi un succes la orice masa.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    si eu prefer cu putina maioneza, dar muuulte ciuperci. pana la urma, daca mi-i lene sau nu am cumparat, folosesc ce am prin casa, numai sa fac salata. noroc ca am pui de tara de acasa :D. stiu ce mananc. uneori, in salate mai pun gogosari murati.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)