Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Recunosc ca desi nu este sanatos pun sare in aproape toate mancarurile desi de cele mai multe ori ele deja au nivelul de sare necesare. Corpul meu parca cere si iar cere sare. Trebuie sa inlocuiesc cu un condiment asemanator dar mai putin daunator. Daca aveti ideei si propuneri astept...

    • Vote Down0Vote Up
  • 3 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Nici eu nu pot renunta la sare. Parca mancarea nu are acelasi gust. Am incercat totusi sa presar mai putina pe cartofii prajiti, spre exemplu, si pun mai multe ierburi (busuioc, marar, oregano, rozmarin). Si eu caut ceva asemanator cu sarea, dar nu cred ca exista :|.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Ca sarea in bucate... nu-i nimic. Tin minte perioada de regim cand a trebuit sa renunt la sare in alimente si a fost de groaza, ca nici nu-mi venea sa mananc ceva, mi se pareau toate fara gust. Eu am incercat sa folosesc sare de mare. Desi nu e neaparat cu mult mai diferita in ceea ce priveste efectele asupra sanatatii, mi-am dat seama ca nu mai folosesc atat de multa sare in mancare. Sau, dupa cum spunea Tib 19, schimbam saratul in favoarea condimentatului si aici avem varii alternative: piper, usturoi, paprika, curry, mustar, etc.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Elena nu ai cum sa scoti sarea pt ca mancarea nu mai are gust fara ea, cel mai bine ar fi sa reduci cantitatea. De exemplu o vreme am mancat mancare la cantina, unde nu se prea pune(chiar deloc) sare in mancare si uite asa am ajuns sa nu mai pun sare pe cartofii prajiti, astia ii mananc cu mustar. Si m-am obisnuit (de nevoie) sa manac mancare cu putina sare. e mai greu la inceput dar functioneaza

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)