Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 18 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    ca tot a revenit sezonul rece, uite o reteta de cappuccino cu scortisoara sau ciocolata neagra
    Ingrediente : 2 cesti de lapte degresat, 2 cesti de cafea din boabe proaspat macinate, 1 lingura de zahar si jumatate de lingurita de scortisoara sau ciocolata neagra, pentru decor.
    Mod de preparare: Puneti laptele la fiert (sau il puteti tine in cuptorul cu microunde timp de doua minute). Turnati laptele fierbinte intr-un blender si adaugati zaharul. Mixati timp de un minut. Impartiti cafeaua in patru cesti si adaugati apoi spuma de lapte. Deasupra puteti presara scortisoara sau ciocolata neagra.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Iarna prefer vinul fiert. Iese delicios cu cateva condimente speciale. Uneori mai beau si ciocolata calda sau lapte cu cacao (imi aminteste de copilarie). Multumesc, albinuto, pentru ideea de cappuccino. Promit s-o incerc :D.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Pentru ca ma chinui de cateva zile cu o raceala care ba imi zice "la revedere", ba se razgandeste si durerea in gat se accentueaza mai ales cand da de aer rece... mi-am adus aminte cum imi pregatea mama in copilarie sodoul cu lapte si miere, care pe atunci nu-mi placea ca idee si gust, dar era foarte eficient. E foarte simplu de preparat si trebuie servit fierbinte, cu inghitituri mici, pentru a da rezultate. Avem nevoie de un galbenus de ou, de 200 de ml de lapte dulce si 1-2 linguri de miere de albine. Se freaca oul cu mierea de albine pana obtinem o spuma, apoi se adauga putin cate putin si laptele fiert si se amesteca in continuare pana la omogenizarea completa. Se poate adauga si o picatura de rom sau putin zahar vanilat. Multa sanatate va doresc!

    • Vote Down1Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    O bautura calda si aromata este ciocolata mexicana
    Ingrediente : 170 ml de apa; 1 lingurita de esenta de vanilie; 12 linguri de zahar; 1 lingurita de scortisoara macinata; 1 lingura de cafea espresso instant; 1 praf de sare; 75 g de ciocolata amaruie (de cea mai buna calitate), data prin razatoare; 500 ml de lapte integral; boia de ardei iute (dupa gust)
    Mod de preparare : Fierbeti apa intr-o oala. Adaugati, vanilia, zaharul, scortisoara, cafeaua espresso si praful de sare. Fierbeti pentru 1 minut si adaugati ciocolata amaruie. Amestecati pana ce se ingroasa usor. Adaugati apoi laptele si fierbeti la foc mic pentru 1 minut. Se serveste imediat, presarata pe deasupra cu pudra de boia iute. Se mai poate adauga si inghetata de vanilie deasupra sau frisca.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Tib, am citit de doua ori ca sa fiu sigura ca am inteles bine: faci vin fiert cu ciocolata??? Sunt mare amatoare si de vin si de ciocolata, dar nu mi-a trecut niciodata prin cap sa le combin. Ce gust are? Nu e ciudata consistenta? Cum se potriveste amestecul cu scortisoara, piperul si nucsoara sa ce mai pui pe acolo? Si portocala capac. Nu-mi pot imagina, dar nici nu indraznesc sa incerc.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    ooo, nu, alinetu, nu vin cu ciocolata, ci separat. adica ciocolata calda si atat! desi am citit retete pe net de vin fiert cu ciocolata. nu am incercat, dar cred ca are consistenta unui lichior. cica se pun la fiert vin, niste ciocolata topita, scortisoara, coji de portocala. dupa 2-3 minute se ia de pe foc si se trece prin blender, ca sa fie o bautura mai spumoasa. hmmm, poate o incerc! :D

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Un compot de mere cu scortisoara? Ce ziceti? Avem nevoie de 1kg de mere, 200 g de zahar, 1 baton de scortisoara si un litru de apa, putina zeama de lamaie. Se spala merele bine, se curata de coaja, cat mai subtire posibil, Se taie cubulete sau felii si se pun la fiert. La un sfert de ora dupa ce a inceput sa fiarba apa se verifica, daca merele sunt moi inseamna ca sunt gata. Se adauga zaharul, batonul de scortisoara si putina zeama de lamaie pentru mai multa aroma, se inchide focul, se acopera si se lasa vreo 10 minute. Se serveste cald sau rece.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 10 ani
    Avatar
    Pal_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 06 septembrie 2013
    Comentarii: 3
    Discutii:
    Si mie imi place foarte mult limonada calda, abia am descoperit-o si nu ma mai satur de ea.:D
    Pentru cei interesati, recomand ceva util [url=http://mfirma.ro]creare site[/url].

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)