Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 13 iulie 2011
    Comentarii: 5
    Discutii: 2
    V-ati gandit vreodata ca sarea, banala sare de bucatarie de provenienta locala (si nu numai) poate sa ne faca mult rau? Nu din cauza sodiului pe care il contine sau a cantitatii prea mari folosite de unii dintre noi, ci pentru ca producatorii folosesc cianuri si silicati (sub forma ''celebrelor'' E-uri) pentru conservarea ei pe un timp mai mare. Sau in termeni stiintifici, pentru reducerea higroscopicitatii ei.
    Eu am incercat de ceva vreme sa inlocuiesc aceasta sare de bucatarie cu sare de mare pe care am gasit-o la magazinele naturiste. Este adevarat ca trebuie sa fiu atenta la cantitatea pe care o folosesc, aceasta sareaza diferit. in fine, incerc in fiecare zi sa fac dozajul corect. Cu timpul voi reusi.
    Referitor la E-uri, v-as recomanda ''Biblia alimentara'' a lui Mencinicopschi. Nu va va veni sa credeti cate E-uri sunt ''libere'' pe piata.
    Deci, ce credeti? sa continuam sa folosim sarea de bucatarie sau incercam si sarea de mare?

    • Vote Down0Vote Up
  • 4 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 12 ani
    AndaD
    AndaD     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 12 iulie 2011
    Comentarii: 2
    Discutii: 1
    Incercam si sarea de mare, of course. Eu de cativa ani folosesc numai sare iodata. O fi bine, o fi rau?

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 12 ani
    Avatar
    Prima vizita 13 iulie 2011
    Comentarii: 5
    Discutii: 2
    Da AndaD, e ok sarea iodata, organismul nostru are nevoie si de sodiu si de iod. Problema este ca nu iodul face rau organismului, ci substantele care sunt puse de producatorii de sare in componenta ei. Ei adauga anumite E-uri (daca ne-am uita cu atentie pe cutii.... n-am cadea in plasa lor). Oricum, indiferent ce cumparam, fie si banala sare de bucatarie, trebuie sa citim cu atentie ce pun producatorii nostri in compozitia lor. E-urile sunt periculoase pentru sanatatea nostra si a copiilor nostri (in mod special a lor!).

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ionela_Nastase
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 74
    Discutii: 5
    ceea ce este ai trist este k tzatza safta din varful dealului de pe un varf de munte nu stie de sarea de mare si foloseste tot sare iodata, cea cu care a crescut de cand era cat o jumara si nu are nimic, pe cand noi, de la oras, ce vedem la televizor "vai, ai vazut nu mai este buna sarea iodata, trebuie sa consumam sare chinezeasca de pe nu mai shtiu eu unde"......

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Recunosc ca sunt o ignoranta in materie de E-uri si citesc ce scrie pe etichete doar cand imi aduc aminte... Dar, din experienta proprie, cred ca sarea de mare poate fi mult mai sanatoasa. Plecata cateva luni din tara si uitand sarea 'de acasa' am fost nevoita sa cumpar ce-am gasit in magazine, adica sare de mare. Mancarea nu parea sa aiba acelasi gust (sau poate erau doar piticii mei de pe creier), dar cu timpul m-am obisnuit si am observat si o schimbare in bine a sanatatii pe plan general, un par mai sanatos si mai stralucitor. Cred ca exista si multe remedii naturiste pe baza de sare de mare...

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)