Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • 26 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Gogo
    Gogo     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 07 aprilie 2011
    Comentarii: 43
    Discutii: 3
    Chiar daca tii un regim disociat, nu este recomandat sa mananci numai o leguma... ai o varietate de legume si fructe pe care poti sa le combini. Poti sa-ti faci o salata din legumele care iti plac ; sa numai spunem ca acum gasesti in piata sau la supermarchet tot ce doresti : toate fructele si legumele, la care acum cativa ani doar visam.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Recomand legume gratinate, sunt delicioase!
    - ardei (3 culori)
    - dovlecel
    - ciuperci
    - morcovi
    - broccoli
    Toate taiate cuburi mari, respectiv rondele, presarat cascaval ras, date la cuptor cateva minute - sa fie crocante, nu moi! - + apoi decorate cu rosii cherry - Yammy!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Reteta Veggie

    Ingrediente: couscous (2 pumni :)); 2 divlecei; 1 ceapa; 1 morcov mai mare ras; 250g ciuperci; niste curry, putina sare; piper
    Legumele taiate cuburi puse in tigaie, undite putin si scazute; iar couscousul preparat normal > adica turnat apa calda peste el pana il inglobeaza si asteptat un pic ca sa-l absoarba. Legumele se pun peste si gata.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Rap_Ale
    Rap_Ale     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 26
    Discutii: 14
    Mie imi plac legumele la nebunie. Iata o reteta pentru cei carora la place mazarea:

    - 1 kg de mazare verde
    - o lingurita rasa de faina
    - o lingurita de unt
    - o lingurita de zahar
    - marar, sare

    Se scot boabele din pastaile de mazare cruda, care pastai se spala bine si se fierb in apa cu sare, zeama folosindu-se la pregatirea mancarii. Se prepara un sos alb, dintr-o lingurita rasa de faina inmuiata in zeama de la pastaile de mazare, la care se adauga putin unt si o lingurita rasa de zahar. Boabele de mazare se fierb incet in acest sos. Se adauga marar verde, tocat.
    Mazarea cruda se prepara foarte usor si fara niciun sos, ci numai fiarta inabusit cu apa si putin unt sau ulei. Se adauga sare, putin zahar si mararul - e mai dietetic.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Iata o reteta sanatoasa si consistenta usor de realizat.

    Salata orientala cu castraveti :

    Ingrediente: 1 jumatate conopida mica taiata bucatele, 1 tulpina de telina taiata marunt, 1 mar taiat cubulete, 2 felii de ananas taiate bucatele, 1 castravete ras

    Sosul: 1 jumatate lingurita curry, 2 lingurite suc de ananas, 2 linguri iaurt, 2 linguri ulei, 2 linguri smintina, suc de lamiie, sare.

    Preparare: castravetele se rade chiar inainte de masa si se amesteca cu celelalte ingrediente si cu sosul. Se serveste imediat si se orneaza cu nuci pisate.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Ca tot ai zis tu de niste frigarui de legume, ai putea incerca o reteta cu ciuperci, dovlecel si orez brun. O prietena face ceva de genul si iese taaare buun! Ai nevoie de cele 3 ingrediente pe care le-am amintit, de ceapa rosie, rosii cherry, ulei de masline, patrunjel, rozmarin, otet balsamic, unt si concentrat de legume.
    Amesteci mai intai legumele cu ulei si otet si le lasi deoparte un jur de 10 minute. Apoi pui la fiert in apa concentratul de legume, la foc mediu. Adaugi orezul spalat, in lasi 20 de minute se fiarba, iar apoi il scurgi. Il pui iarasi in oala, adaugi unt si patrunjel si potrivesti de sare, acoperind oala cu un capac.
    Dupa aceea se pregatesc frigaruile, presari rozmarin si le pui la copt pe gratar, ar veni cam 4-5 minute pe fiecare parte. Cand s-au terminat, se servesc cu orezul pregatit.
    E o reteta usoara si care nu cere nici mult timp.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Fetelor, vreau si eu niste retete pentru fasolea pastai. Sunt printre legumele mele preferate, mai ales cele galbene si late, si ma pot bucura de ele si cand nu este sezonul lor pentru ca imi fac in fiecare vara provizii in congelator, ca sa nu mai vorbim despre faptul ca se gasesc usor in orice supermarket. Problema e ca lista mea de mancaruri pe baza de pastai e foarte saraca.
    Ce sa mai fac sa mai diversific meniul pe baza de pastai?

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Pentru ca se apropie postul, propun urmatoarea reteta : salata de linte si naut.

    Avem nevoie de :
    1 cana linte rosie uscata, 200 g naut conserva, 1 rosie, 1 ardei gras, 1 ceapa, patrunjel verde, 2-3 frunze de menta, sare, piper, 1 ardei iute, 2 linguri ulei de masline, 2 linguri otet balsamic.

    Cum se prepara :

    Lintea rosie se lasa la inmuiat 30 minute. Se fierbe apoi in multa apa timp de 10 minute. Se scurge, se clateste cu apa rece si se pune intr-un bol. Peste ea se adauga nautul scurs si spalat, rosia tocata cuburi mici (fara seminte), ardeiul gras taiat fasii, ceapa taiata mai mare, ardeiul iute taiat rondele, patrunjelul si menta tocate marunt. Se presara piper si sare dupa gust, apoi se adauga uleiul si otetul balsamic.
    Inainte de a fi servita, salata cu linte rosie si naut se lasa macerat in frigider pentru 2 ore.


    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Nu prea tin eu post, de la carne ma pot abtine usor, dar de la barnzeturi si ciocolate, neam, dar salata asta suna foarte bine. Marturisesc, pana acum n-am gatit deloc cu naut. Mai tin minte vag ca-mi placea sa rontai boabe prajite de naut cand eram copil, dar lintea se numara printre preferatele mele. Imi place gustul ei, asa ca, cel mai adesea o mananc in salate simple, cu putina ceapa tocata marunt si cu putin ulei de masline. Optional, o picatura de zeama de lamaie, dar nu simt mereu nevoia.
    Mmm, mi s-a facut pofta de supa turceasca de linte, mancam cand eram copil de la prietenele si colegele turcoaice ale mamei (avantajele Dobrogei, de). Caut reteta cand am putin timp si v-o impartasesc si voua. Bine ca mi-am adus aminte de caietul cu retete turcesti, dar tare mi-e ca n-o sa ma pot abtine de la suberek sau de la minuni, si nu o sa ma limitez la supa de linte.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Eu voi propune astazi reteta mea de orez cu broccoli si morcov. Imi place broccoli, in ciuda tuturor criticilor, mai ales pentru culoare. Dar sa trecem la fapte :
    Ingrediente :
    • broccoli proaspat (o capatana)
    • orez (150 g)
    • morcov (2 buc)
    • ceapa (1 buc)
    • praz (2 fire sau 1 singur fir in functie de cat e de mare)
    • ulei de masline (4-5 linguri)
    • sare
    • piper
    • supa sau zeama de ciuperci sau apa calduta etc (cam 400 ml, dar potriviti in asa fel incat sa fie lichid suficient pentru orez)
    Cum preparam :
    • intai si intai, punem apa la fiert in care dam in clocot broccoli spalat, curatat si impartit in buchetele si cei doi morcovi.
    • intr-un vas iena punem uleiul, orezul spalat, un strat de ceapa si praz, morcov iar la final broccoli.
    • turnam zeama peste si dam la cuptor la 175-180 grade cam 30 de minute.
    Daca e nevoie, completam cu apa. Nu uitam sa saram si sa condimentam. In ultimele 5 minute presarama si verdeata peste preparat. Servim cald, cu sau fara un sos, la alegere.
    Pofta buna !

    • Vote Down0Vote Up


Taguri

Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)