Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Astazi am avut in meniu ceea ce nu am mai servit de multa vreme : mazare cu carne de porc.
    Desi cred ca mai toata lumea are habar despre cum se prepara aceasta reteta, o postez insa pe a mea, in speranta ca poate voi veni in ajutorul unor incepatori in ale "coolinar-itului".
    Asadar, ca ingredinte, avem nevoie de : 500 gr carne slaba de porc, 1,2 kg mazare proaspata sau congelata, 1 ceapa, 250 ml pasta de rosii, 1 frunza de dafin, sare, piper, 1 lingurita de boia dulce, 1lingura de amidon sau faina (care poate fi de altfel inlocuita cu succes de un cartof taiat cubulete mici), 4-5 linguri de ulei de masline, o legatura de marar.
    Cum se prepara :
    Carnea taiata cubulete potrivite se rumeneste 5-6 minute in uleiul de masline. Adaugam ceapa tocata si mai calim putin. Adaugam condimentele, sare si foaia de dafin. Apoi pasta de rosii, amestecam si mai lasam asa cateva minute. La final adaugam mazarea, acoperim cu apa si fierbem pana ce carnea este facuta. Daca veti dori sa ingrosati sosul cu amidon, dizolvati-l in putina apa si turnati-l peste mazare. Daca veti folosi insa cartoful, nu va mai fi nevoie sa ingrosati sosul cu nimic altceva, pentru ca amidonul deja existent in cartof se va ocupa de acest lucru. Dupa cateva clocote, stingem focul. Adaugam si mararul tocat si gata !
    Pentru culoare si pentru un gust mai dulceag, adaug uneori si un morcov mic taiat rondele.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)