Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Imi era pofta de ceva dulce duminica asa ca am navigat pe net si am luat o reteta de tarta de visine care surpriza a si iesit noroc ca am avut musafiri altfel sfarsiam prin a manca eu toata tarta.

    Mod de preparare : albusurile se separa de galbesnusuri, albusurile se bat spuma tare cu un praf de sare, se adauga apoi zahar si se mai bat albusurile pana cand se topeste zaharul si compozitia devine lucioasa. Se adauga apoi galbenusurile care au fost frecate cu untul moale (untul trebuie sa stea 10-15 min. la temperatura camerei) si esenta de vanilie. n amestecul rezultat se incoproreaza usor faina si praful de copt. Atunci cand avem de incorporat faina in spuma de albusuri trebuie sa amestecam de jos in sus si nu foarte mult pentru a aerisi compozitia si pentru a nu ne trezi la final cu o prajitura al carei mijloc se lasa. Se toarna totul intr-o forma de tarta unsa cu unt si tapetata cu faina iar deasupra se pun visinele spalate, curatate de samburi si scurse bine. Se introduce la cuptor , la foc mic, 40-45 de minute.image
    Atasamente:
    2013-01-27 20.08.51.jpg 1M

    • Vote Down0Vote Up
  • 1 Comentariu sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Eu prepar prajitura cu visine folosind pe langa oua si unt si smantana. Astfel, avem nevoie de: 3 oua, 250 g zahar, 250 g de unt, 200 g smantana, aprox. 350 g faina, 1 praf de copt si visine fara samburi (dupa preferinta, fara a incarca insa tarta).
    Se mixeaza bine albusurile cu zaharul pana isi dubleaza volumul. Se adauga galbenusurile si se amesteca cu lingura, pana se incorporeaza. Se adauga untul la temperatura camerei si se mixeaza in continuare. Urmeaza apoi smantana. Faina se amesteca cu praful de copt si se incorporeaza cu celelalte ingrediente. La final se adauga visinele scurse bine. Se amesteca usor iar apoi se toarna compozitia in tava tapetata cu hartie de copt. Se coace la foc potrivit in jur de jumatate de ora.
    Dupa ce s-a copt se scoate tava si se lasa sa se raceasca. Se serveste pudrata cu zahar.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)