Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Mi s-a facut intr-o zi pofta de supa de galuste. Sotul meu nu agreeaza supele in general, drept urmare nici eu nu prepar foarte des sau, chiar si cand prepar, reduc portiile la 2-4.
    Pentru amatori, iata reteta :

    Ingrediente pentru supa: carne de pui, 100 g. telina, 2 morcovi, un pastarnac, 1 ceapa, verdeata, 2 l. apa.
    Ingrediente pentru galuste: 2 oua, 3 linguri ulei, 8 linguri cu gris, sare, 2l. apa, patrunjel.

    Mod de preparare:

    Supa de galuste se face foarte simplu. In apa in fierbere se pune carnea si legumele, se scoate spuma de cate ori e nevoie pentru ca supa sa fie cat mai clara. Pentru galuste avem nevoie de doua oua batute bine peste care adaugam 3 linguri de ulei, 8 linguri de gris si amestecam bine pana la omogenizare. Dupa ce pregatim compozitia le punem imediat la fiert pentru a prepara galuste pufoase. Intr-o oala cu apa, dupa ce ajunge la fierbere, cu o lingura formam galustele si le punem la fiert. Se fierb aproximativ 10-15 minute dupa care se scot in strecuratoare si se lasa la scurs. Dupa ce avem totul pregatit, strecuram supa in care a fiert carnea si legumele si adaugam in ea galustele si presaram deasupra patrunjel tocat foarte marunt.

    Simplu, nu ?


    • Vote Down0Vote Up
  • 4 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Yummy!! =P~ Reteta preferata a mamei... de fapt, a noastra, a intregii familii :-D, deci a devenit reteta saptamanala a mamei, si e foarte buna de cand o stiu. Secretul pentru niste galustele de gris foarte pufoase il stie numai ea :p. Oricum, am tras si eu cu ochiul : putina margarina in loc de ulei. Adica, se ia un ou cu 2-3 linguri de margarina la temperatura camerei, se bate bine pana la omogenizare, se adauga putina sare, grisul pana se obtine o pasta destul de consistenta si se mai freaca cateva minute cu furculita. De asemenea, putem prepara pasta de gris la inceput, chiar de cand ne-am apucat de supa; astfel, ingredientele se vor patrunde foarte bine, iar galustelele vor fi si mai pufoase. Le adaugam spre final, fiecare reprezentand initial cate un varf de lingura din compozitia de mai sus si inmuiem din cand in cand lingura in apa, pentru a nu se prinde. In momentul in care adaugam galustelele, supa trebuie sa fie la foc mic, sa evitam sa se desprinda. Un alt pont dat de cineva cand le preparam totusi cu ulei, e sa adaugam un varf de cutit de bicarbonat de sodiu, sau putin praf de copt... si vor fi la fel de pufoase :p .

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Supa de galuste, ceva repede si usor de preparat, foarte buna la gust. Doar ca la mine in familie acesta supa se face fara aroma de carne, e ceva ce se face in posturi de obicei , doar pe baza de legume :).
    Daca e vorba de carnita, facem ciorba cu perisoare (vita sau pui) un adevarat deliciu, daca adaugi si un pic de smantana in farfurie, gustul e demential.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Supa de galuste, ceva repede si usor de preparat, foarte buna la gust. Doar ca la mine in familie acesta supa se face fara aroma de carne, e ceva ce se face in posturi de obicei , doar pe baza de legume :).
    Daca e vorba de carnita, facem ciorba cu perisoare (vita sau pui) un adevarat deliciu, daca adaugi si un pic de smantana in farfurie, gustul e demential.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Ciorba de perisoare este si una din preferatele mele. Am incercat toate variantele, si cu carne tocata de pui, si de vita, si de porc... dreasa cu smantana sau bulion, e excelenta. De fapt, putem folosi si carne tocata in amestec (porc si vita), daca ne pricepem sa alegem ceva de calitate gata tocat, daca avem cum sa tocam acasa bucatile de carne e si mai bine. Iar la perisoare, proportiile sunt cam de 2 linguri de orez la 400 de grame de carne tocata mixta, 1 ou, sare si piper dupa gust. Eu mai adaug si putin marar taiat marunt in compozitie, dar daca nu va place mararul, e optional. Facem perisoarele de marimea unei nuci si le adaugam in ciorba fierbinte, insa avem grija ca focul sa fie dat la mic cand le punem... dupa ce am terminat de pus toate perisoarele, putem da focul la mai mare si lasam sa fiarba in jur de 45 de minute-1 ora, asa, la foc mediu.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)