Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    O superstitie zice ca in noaptea dintre ani este bine sa consumam peste pentru a avea noroc tot anul. Unii considera ca daca tii in portofel solzii, vei atrage toti banii.
    Nu stiu daca e chiar asa, dar pentru aperitivele de pe masa de Revelion am pregatit printre altele si niste tartine cu icre negre. Sunt foarte simplu de realizat si rezultatul e consistent. Inainte de toate amintesc caiIcrele negre (caviarul) contin mult fier, fosfor, magneziu si vitamina D. Dezavantajele consumului de icre, sunt putine si constau din continutul relativ ridicat de colesterol, prezenta unei cantitati mari de sodiu si de clor, in cazul caviarului si a icrelor conservate.
    Revenind la reteta : avem nevoie de cateva felii de paine pe care o prajim in toaster sau la cuptor, putin unt pentru uns deasupra si icre negre. In comert se gasesc in borcanase de 80-100 de grame. Sunt mai mult decat suficiente pentru pregatirea catorva tartine.
    Puteti orna platoul cu lamaie sau verdeata in functie de preferinte.

    • Vote Down0Vote Up
  • 1 Comentariu sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Superstitie sau nu, icrele negre sunt un rasfat si un deliciu. De obicei prepar o salata de icre negre pt care am nevoie de 250 g icre; 200 g ulei; o felie franzela; o lamaie.
    Icrele negre se piseaza si se amesteca cu o felie de franzela inmuiata in lapte si bine stoarsa. Se freaca pina devin ca o pasta. Se adauga apoi putin cite putin ulei, iar la urma zeama de lamiie. Se bat foarte bine si cind sint gata se asaza pe o farfurie, in forma de piramida sau in forma dreptunghiulara. Se orneaza cu felii de lamiie si/sau patrunjel verde.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)