Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Fac acest lucru public, poate asa voi fi mai motivata: Incepand de astazi pana la sfarsitul lunii as vrea sa scap de 3 kilograme in plus. Am 60 kg si o inaltime 1.63 cm.

    Strategie:
    - numai mult de o felie de paine pe zi;
    - fara dulciuri si bauturi acidulate;
    - masa dupa ora 18 este interzisa;
    - evitarea mancarurilor bogate in carne de porc.

    Fetelor o sa anunt treptat cum ma descurc si daca aceasta strategie va avea succes. Nu este o dieta foarte drastica pentru ca nu vreau sa slabesc foarte mult ci doar atat cat sa imi tin kilogramele sub control, sunt o pofticiosa si o gurmanda si daca nu am grija macar din cand in cand as putea ajunge cu usurinta la 80 de kg peste noapte. Va pup !!!


    • Vote Down0Vote Up
  • 11 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Subscriu !!!!! Am sa mai adaug si eu ca e nevoie de miscare cel putin 30 de minute pe zi, fie mers alert fie alergare usoara sau cateva exercitii la sol in casa. Plus : cel putin 4 serii a cate 15 exercitii pt abdomen. Eu te sustin ! Si ma alatur ! Succes !

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Mult succes ! Iti tin pumnii. Sa ne tii la curent cu progresele si spune-ne cum faci sa-ti potolesti dorinta de a manca dupa ora 18:00. Adica e chiar nimic nimic sau un iaurt slab o fructa sunt permise? Ca eu care ma bag in pat undeva dupa miezul noptii simt ca ma roade foamea daca ultima masa e la 17.30. Foame pe bune, nu doar cheful de a rontai ceva.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Ma amuza titlul topicului :))) E chiar razboi, doar ca eu nu prea inving. Am promis ca ma tin de exercitiile fizice, dar asta a durat o singura zi :D apoi am tot gasit scuze. Adevarul e ca in ultima vreme programul meu de mancat a fost dat complet peste cap de volumul de munca de la serviciu. De asta am si neglijat in totalitate si alimentele pe care le consum, si cantitatile, si orele, tot. Sper sa ma ajunga remuscarile mai repede :)))

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Revin cu detalii asupra dietei; Am reusit sa ma tin departe de paine, la sucuri acidulate am cedat o data...dar nu pot sa refuzzz prajiturile inca ma lupt pe partea asta, macar sunt multumita ca reusesc sa ma controlez sa nu mai mananc dupa ora 18. Duminica e prima data cand ma voi cantari dupa 2 saptamani va anunt care e rezultatul!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Apropo de dieta. Eu am abandonat exercitiile mele, alergatul pe bicicleta etc pt ca efectiv la sfarsitul zilei (10-11) doar patul il visez. Dar mi-am propus ca la fiecare masa de pranz sa cosum cate o leguma. De exemplu, luni am mancat cartofi fierti cu gratar de pui la pranz. Marti am avut salata de rosii cu branza. Miercuri salata de varza cu morcov. Joi paste cu broccoli. Iar vineri cus-cus cu spanac. Dimineata consum orice, in limita bunului simt si a orei 10. Iar seara, cateva inghitituri din ce vad prin frigider sau un ceai, o nuca doua, etc. In fine, orice ar fi sa nu fie dulce si mult, cat sa ma satur. Nu stiu daca va aduce dupa sine si slabirea, dar in mod cert va creste aportul de vitamine si fibre din consumul de legume.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Cam drastice masurile... La paine am putut renunta, fie inlocuind cu altceva, fie renuntand la ea de tot pe parcursul unei zile... dar si asta s-a intamplat incetul cu incetul si nu chiar in ziua in care am zis: gata!! Dulciuri si bauturi acidulate: nici o problema, aproape ca nu mi-e pofta cand vad ciocoltata sau o prajitura cu frisca, insa din cand in cand imi mai calc pe inima si mananc, pe la aniversari, sarbatori legale sau o zi deosebita din saptamana :p; carnea de porc am inlocuit-o cu carne de pui, si preferabil ar fi la gratar, insa nu am putut renunta la mesele de dupa ora 18 :-D. Dupa cum spunea si 'alinetu'... daca fac asta, pe la miezul noptii deja imi vine sa mananc o oala de sarmale si mi se pare ca ma chinui inutil. Mai bine mananc putin si ceva cat mai usor... si am marit putin intervalul pana spre 21-22:00 (asta pentru oamenii activi, care stau pana la ore tarzii din noapte :p). Important mi se pare sa nu mananci chiar inainte de culcare, pentru ca atunci e periculos si pentru sanatatea ta, nu numai pentru kilogramele in plus. In rest, miscare si plimbari prin natura, exercitii ce vizeaza anumite zone 8-| ... fructe si legume cat mai multe. Nu te teme daca nu vei reusi sa slabesti intr-o perioada atat de scurta precum 1-2 saptamani, ideal ar fi pe parcurs, asa ca , multa bafta in continuare! Sa ne tii la curent!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Eu am descoperit un mic truc pentru a rezista tentatiilor. Atunci cand mi-e pofta de alimente interzise (creme, cartofi prajiti, ciocolata) si credeti-ma ca e groaznic, eu functionez pe baza de pofte, nu de foame, visez noaptea daca-mi refuz ceva in timpul zilei din varii motive, reusesc sa scap de senzatia chinuitoare de "as manca ...", daca ma gandesc la un aliment cu care sa-l inlocuiesc pe cel interzis si care sa-mi placa. Asa ca, deseori ajung sa ocolesc jumatate de oras in drum spre casa pentru a cauta ceva bun permis pentru ca altfel e jale.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    A propos, a trecut de mult duminica si nu ne-ai dat raportul :D. Au dat rezultate eforturile tale? Nu te descuraja, daca nu sunt cele la care te asteptai. Nu trebuie sa ai asteptari prea mari dupa doar 2 saptamani.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Eleno, cum mai merge cura de slabire? Reusesti sa te abtii de la dulciuri si gustari savuroase? :D Eu mananc si ciocolata la 12 noaptea :)), dar nu-mi dau nici un fel de silinta ca sa slabesc. Cartofi prajiti mananc rar, poate o data la 2 saptamani. In schimb, am revenit la obiceiul de a bea smoothie. Cel mai adesea il prepar din banane si iaurt indulcit. Cand am prin casa, pun si un plic de ciocolata si dau totul prin blender. In sfarsit, m-am convins sa renunt la sucuri in favoarea fructelor. Cand stiu ca am acasa cu ce sa pregatesc smoothie, ma abtin cu succes de la cola, fanta si altele..

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Cola ?! A zis cineva cola ? Cand mi-e sete dupa ceva foarte sarat sau picant, primul gand nu e la apa, e la cola. Involuntar ! Nu sunt neaparat "addicted", e doar o asociere a mintii mele bolnave care desi bea cafeaua, ceaiul etc neindulcite, tanjeste dupa amestecuri mai putin toxice pentru organism. Si nu o data sau de doua ori mi s-a intamplat sa vreau cola, sa plec in pijamale sa cumpar o sticla, si dupa prima inghititura sa mi se potoleasca tot cheful de a o mai bea :)) Probabil data viitoare voi numara pana la 100 si imi va disparea gandul la cola :)))

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)