Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Ursu_Elena
    Ursu_Elena     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 19 aprilie 2012
    Comentarii: 57
    Discutii: 58
    Am fost recent la un restaurant chinezesc si am ales creveti in sos de soia cu orez, a fost absolut stralucitor. Aproape ca nu ma mai saturam, am descopert ca imi plac crevetii la nebunie sunt foarte deliciosi si usori pentru stomac. Mi am plus in plan ca pe viitor sa incerc homarii pe care in ca nu am avut ocazia sa ii devorez, desi am auzit ca au extrem de putina carne si doar mai mult in clesti si coada. Dar ramane sa va povestesc experienta pe viitor. Popici fetelor!!!

    • Vote Down0Vote Up
  • 3 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    Sunt intr-adevar deliciosi, si crevetii si homarii. La restaurantul chinezesc am incercat mult fructe de mare. Homar inca nu. Dar daca e vorba de salau, zic bis ! la portie. E senzational !

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Daca-ti plac si pastele, ai putea incerca niste spaghete cu creveti =P~ ... delicios! Ingrediente : 200 de grame de spaghete integrale, 1 pachet de creveti proaspeti sau pre-fierti (circa 400 gr), 2-3 catei de usturoi, 1 pahar de vin alb (100 ml), sucul de la o jumatate de lamaie, 1 ardei iute sau boia de ardei iute, 200 ml suc de rosii mai consistent, ulei de masline, oregano, busuioc.
    Se fierb pastele al dente si se strecoara. Intre timp se pregateste sosul. Se spala crevetii, se scurg bine si se pun intr-o tigaie cu putin ulei incins. Se presara putina sare si se salta de cateva ori, pentru a-i amesteca. Se piseaza usturoiul si se adauga peste creveti impreuna cu vinul si se lasa la foc mediu vreo 2 minute. Se stoarce lamaia peste creveti. Se adauga pastele fierte, scurse si racite, apoi se amesteca cu sucul de rosii si se fierbe la foc mic 2-3 minute. Se condimenteaza, iar la final se adauga frunzele de busuioc proaspat.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    alinetu
    alinetu     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 97
    Discutii: 7
    Super reteta. In loc de suc de rosii am folosit rosii conservate in suc propriu. A iesit delicios. O sa mai fac cat de curand. Data viitoare incerc cu paste de orez si fara suc de rosii, dar am sa adaug ardei in tigaia in care se gatesc crevetii.
    image
    Atasamente:
    spagheti-cu-sos-de-creveti.jpg 49K

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)