Logheaza-te aici pentru a putea adauga comentarii si discutii noi pe forum!

  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Ai pofta de ceva dulce facut in casa, usor de preparat si gata in cateva minute? ... Ai nevoie de : 150g fulgi de porumb, 100g zahar, 5 linguri miere de albine, 100 de grame de unt, 100 de grame de ciocolata cu lapte, esenta de vanilie.
    Mod de preparare: Fulgii de porumb cantariti se aseaza intr-un castron mare, zaharul, mierea, untul si esenta de vanilie se pun intr-un ibric pe foc si se fierbe compozitia pana cand zaharul se dizolva complet si se obtine un sirop gros. Se adauga ciocolata rupta in bucati si se amesteca pana se dizolva complet. Apoi se toarna compozitia fierbinte peste fulgii de porumb si se amesteca bine de tot, asa incat toti fulgii sa se imbibe cu caramelul obtinut. Se lasa sa se raceasca un compozitia pana cand e suportabil de tinut in mana. Cu mainile unse cu unt se fac niste bilute de 3-4 cm. Se aseaza bilutele pe foaie de copt si se lasa la racit. Pofta buna !

    • Vote Down0Vote Up
  • 9 Comentarii sorteaza in functie de:
  • acum 11 ani
    Andronic_Oana+Sorina
    Prima vizita 11 mai 2012
    Comentarii: 66
    Discutii: 32
    A ce seamana la final ? Un soi de cioco-praji-bomboana :))) Are de toate. Ciudata combinatia, dar pare comestibila:)) Am sa incerc.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Incearca si vei fi surpinsa ce repede, usor si bunutz e. De cand am descoperit reteta,tot cei care au gusta s-au declarat multumiti. Asa ca, iti recomand cu caldura daca vrei ceva dulce si nu ai chef sa stai prea mult la coada cratitei :)

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    hmmm, foarte usoara reteta ta, albinuto, si cu ingrediente pe care mai toti le avem prin casa. promit sa o incerc cat mai repede. nu iese foarte dulce? ma gandesc ca are si zahar, si miere de albine si ciocolata cu lapte. nu ca as avea vreo problema cu dulcele, dar sa nu dau in diabet :))

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Repede si usor de preparat pateuri cu telemea
    Ingrediente: 800g aluat foietaj, 300 g telemea, 2 oua (doar galbenusurile), 1 lamaie, 20 ml ulei, putin chimen si cascaval ras, sare.
    Mod de preparare : Separi albusurile de galbenusuri. Razi coaja de lamaie. Telemeaua o sfarami cat mai marunt, o pui intr-un vas si o amesteci cu un galbenus, coaja rasa de lamaie si chimenul. Intinzi foile de aluat, pui compozitia deasupra fiecarei foi, si le rulezi pe lungime, apoi tai ruloul in bucati de 3-4 cm latime. Asezi pateurile pe o tava unsa cu ulei si le dai cu galbenusul batut pe deasupra, apoi presari cascavalul ras si chimen. Se lasa in cuptor la copt 20-30 min in functie de cuptor. Pofta mare!!!

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    hmm, cand vreau ceva usor de preparat fac napolitane cu budinca. pregatesc budinca, cel mai adesea, de ciocolata, apoi torn pe o foaie de napolitana, presar nuca de cocos, pun alta foaie de napolitana, alt strat de budinca si tot asa pana la final. dau la frigider pentru 2-3 ore, cat sa se intareasca si sa poate fi usor de taiat cu un cutit.

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    Un dulce special : Prajitura cu mac si lamaie
    Ingrediente : 100 g zahar; 8 galbenusuri de ou mare; 1 mare ou intreg; coaja de lamaie rasa fin (de la 2 lamai mari); 150 g faina; 1 plic praf de copt; 1/2 lingurita de sare; 150 g unt nesarat, topit; 3 linguri de seminte de mac
    Mod de preparare: Se topeste untul si se lasa deoparte la racit. Se incalzeste cuptorul. Intr-un bol se amesteca zaharul cu oualele si se bat bine cu mixerul la viteza medie spre mare pana devine un aluat spumos si mai deschis la culoare. Se adauga coaja de lamaie, faina cernuta, praful de copt, sarea si se mixeaza din nou la viteza mica sa se incoporeze bine. Se adauga untul topit si semintele de mac si se mai mixeaza pana se amesteca bine. Intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina se toarna aluatul. Se coace aproximativ 30-35 de min, incercati cu o scobotoare sa vedeti daca s-a copt. Dupa ce s-a copt scoate prajitura de la cuptor si se pune pe un gratar, presarati zahar pudra pe deasupra. E un deliciu

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    tib19
    tib19     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 130
    Discutii: 2
    Alaltaseara am facut sufleu de ciocolata, pentru prima data :D. Gasisem o reteta pe net, cu putine ingrediente, pe care le aveam deja prin casa. Mie mi-a iesit ca un fel de chec. Poate pt. ca nu am pus ciocolata multa. In schimb, am facut prostia sa la cuptorul la treapta 2 din 4 (e pe gaz), asa cum era trecut pe internet. Cred ca trebuia intre 1 si 2.
    Sufleul l-am pregatit din 3 oua, zahar, zahar pudra, jumatate de cana de faina, unt, jumatate tableta de ciocolata si cam atat, cred. Am batu galbenusurile bine cu zahar, albusurile spuma, separat. Ciocolata am topit-o la bain-marie, cu putin unt. Apoi am amestecat galbenusurile cu faina, am omogenizat bine, iar la final am pus albusurile. Compozitia am turnat-o intr-o tapetata cu putin unt si zahar pudra. Pe net scria ca se coace in 15-20 minute, dar cum la mine era focul destul de mare, dupa vreo 10 minute l-am scos. Pacat ca nu am avut prin casa niste coaja rasa de lamaie sau portocala. Stafide am avut, dar cine sa se gandeasca la ele :)) ?

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Mihaela_C
    Mihaela_C     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 20 aprilie 2012
    Comentarii: 107
    Discutii: 4
    Pentru o mica aniversare, acolo, m-am gandit sa pregatesc o reteta pe care n-am incercat-o niciodata, nici macar in varianta simpla… dar foarte simplu de realizat : Tiramisu cu mere coapte. Ca ingrediente : 8 mere mijlocii aromate, 1 pachet de piscoturi, 250 ml de frisca lichida, 500 gr branza grasa dulce (sau mascarpone), 4 plicuri de zahar vanilat, 1 ceasca de cafea, cacao, putin whisky, caramel (pregatit din 150 de grame de zahar, 70 de ml de apa, 50 de grame de unt si 100 ml de smantana).
    Se spala bine merele si se taie in jumatate, se curata de cotor si de codite si se aseaza intr-o tava pe care am pus o hartie de copt, se dau la cuptor pana se inmoaie. Dupa ce s-au copt si racit, se indeparteaza coaja (destul de usor, cu ajutorul unei linguri cu care extragem pur si simplu miezul insiropat al marului). Se adauga putin caramel peste mere si se lasa in continuare pana pregatim si celelalte ingrediente. Se mixeaza frisca bine, se adauga branza dulce si zaharul vanilat. Se mixeaza in continuare pana se omogenizeaza bine.
    Pe un platou taiem hartie de copt. Piscoturile se trec prin cafeaua preparata, se pun pe platou, se pune un strat de crema, se pudreaza cu cacao si pe mijloc se aseaza cate o jumatate de mar. Pe partile laterale, pe langa mar, se niveleaza crema si se toarna putin caramel pe mere si pe langa. Se aseaza al doilea strat de piscoturi inmuiate in cafea.
    Se pune ultimul strat de crema, se pudreaza cu cacao si se aseaza pe mijloc restul de jumatati de mar. Se da la frigider cateva ore.
    Iata aici si cateva imagini cu etapele pregatirii si varianta finala, sper sa va incante macar privirile. Pofta buna !imageimageimageimageimage
    Atasamente:
    Tiramisu cu mere coapte.JPG 378K
    Tiramisu cu mere coapte (1).JPG 374K
    Tiramisu cu mere coapte (2).JPG 394K
    Tiramisu cu mere coapte (6).JPG 344K
    Tiramisu cu mere coapte (7).JPG 324K

    • Vote Down0Vote Up
  • acum 11 ani
    Albinuta
    Albinuta     Link Comentariu
    Membru
    Prima vizita 18 aprilie 2012
    Comentarii: 87
    Discutii: 12
    ceva repede si usor de preparat este si ananasul caramelizat cu crema de branza
    Ingrediente : o cutie compot ananas; o lingura unt; 2-3 linguri zahar; 1/2 cutie crema de branza; 2 linguri zahar pudra; coaja rasa lamaie/portocala
    Mod de preparare : Se pune untul la topit intr-o tigaie incapatoare, apoi asaza felii de ananas din compot si presara peste ele zahar tos. Se lasa totul la foc mic. Intre timp, se pregateste crema de branza, astfel: mixeaza branza cu zahar pudra pana obtii o compozitie spumoasa. Se adauga coaja de citrice si continua mixarea. Se da crema la rece, circa 15 minute. Dupa ce feliile de ananas se rumenesc usor si zaharul se caramelizeaza, se scot pe un platou. Alaturi de ananas se pune si crema de branza rece.

    • Vote Down0Vote Up


Cei mai activi utilizatori

Utilizatori online: (0)